The LIVE-Results and official rankings from the Two Oceans Marathon in Cape Town (South Africa).

The result lists from Two Oceans Marathon on April 16 & 17, 2022. On this page you can also find the rankings from previous years (2019).

Results Two Oceans Marathon 2022

Results Men - Top 100

PosNameClubTime
1 Edndale Belachew Maxed Elite International 03:09:05
2 Nkosikhona Mhlakwana Hollywoodbets Athletics Club 03:09:08
3 Sboniso Sikhakhane Phantane 03:11:31
4 Bongmusa Mthembu Arthur Ford Ac 03:12:06
5 Motlokoa Nkhabutlane Save Orion Ac International 03:12:55
6 Onalenna Khonkhobe Nedbank Development Club Central North West 03:12:57
7 Sithembiso Mqhele Murray & Roberts Running Club 03:14:20
8 Jonathan Chinyoka 03:14:29
9 Msawenkosi Mthalane Entsika Athletics Club 03:14:46
10 Jonas Makhele Nedbank Running Club Central Gauteng 03:15:11
11 Bernard Chirchir Nedbank Running Club Kenya 03:15:20
12 Ndumiso Sokhela Xcel Athletics Club Gp 03:16:07
13 Nkosinathi Duma Hollywoodbets Athletics Club 03:17:15
14 Rufus Photo Murray And Roberts Running Club Limpopo 03:18:12
15 Stanley Kipkoech Kirui 03:18:26
16 Solicitor Manduwa 03:19:07
17 Worku Dires Chekol Nedbank Running Club Ethiopia 03:21:42
18 Thando Ngcobo Entsika Athletics Club 03:23:16
19 Teboho Sello Maxed Elite Lesotho 03:23:41
20 Ricardo Simthembile Swarts Nedbank Running Club Cpt 03:24:21
21 Puleng Petrus Maeko Rocky Road Runners 03:24:31
22 Lungile Gongqa Nedbank Running Club Cpt 03:24:37
23 Stanley Mafu Maxed Elite Cg 03:24:41
24 Sanele Sibisi Entsika Athletics Club 03:25:19
25 Lyno Muchena 03:26:06
26 Charles Tjiane Maxed Elite Cg 03:26:55
27 Prosper Mutwira 03:27:00
28 Mahlomola Ishmael Sekhonyana Hollywoodbets Athletics Club 03:27:31
29 Mike Fokoroni Nedbank Running Club Zimbabwe 03:27:33
30 Elisha Kiprotich Sawe 03:27:57
31 Samuel Matsepe Impala Marathon Club 03:27:58
32 Pierre-Antoine Ruel Nedbank Rc International 03:28:06
33 Xolisa Ndlumbini Vukani Multi Sports Club 03:28:13
34 Lutendo Mapoto Murray And Roberts Running Club Limpopo 03:28:42
35 Peete Maphephe Maxed Elite Lesotho 03:29:51
36 Renier Grobler Murray & Robers Running Club Gn 03:30:07
37 Willy Korir Kimutai 03:30:31
38 Mabothile Lebopo Nedbank Running Club Lesotho 03:32:05
39 Teboho Noosi Maxed Elite Lesotho 03:32:44
40 Ernest Kibet Tarus 03:33:17
41 Mthandazo Qhina Nedbank Running Club Cpt 03:33:23
42 Craig Cynkin Maxed Elite Cg 03:33:53
43 Sifiso Mthethwa Boksburg Athletic Club 03:33:55
44 Nkululeko Ngubane Phantane 03:34:31
45 Timothy Munzhelele Murray And Roberts Running Club Limpopo 03:35:07
46 Calvin Malatji Murray And Roberts Running Club Limpopo 03:35:34
47 Buhle Mhlanga Waterfall City Athletics Club 03:35:42
48 David Hlalele Impala Marathon Club 03:36:22
49 Reuben Mhashu Hout Bay Harriers 03:37:27
50 Jimmy Bonjesi Nedbank Running Club Cpt 03:41:18
51 Sikhumbuzo Seme Hollywoodbets Athletics Club 03:41:50
52 Lindile Tokota Nedbank Running Club South Western Districts 03:42:06
53 David Ashworth Phantane 03:42:13
54 Siyabonga Sakwe Nedbank Running Club Cpt 03:42:28
55 Peter Ongkabetse Medupe Nedbank Running Club Gauteng North 03:42:56
56 Mcoseleli Luyaba Nedbank Running Club Border 03:43:26
57 Nathi Eric Kweyama Chiltern Athletic Club 03:43:54
58 Alistair Smith Savages Athletic Club 03:44:14
59 Phaladi Pholosho University Of Limpopo Ac 03:44:36
60 Siyabonga Madala Boxer Athletic Club 03:45:02
61 Eric Sigxashe Motherwell Athletic Club 03:45:33
62 Ntsindiso Mphakati Entsika Athletics Club 03:45:38
63 Siyabulela Mpongwana Nedbank Running Club Cpt 03:47:16
64 Alasdair Leslie Stella Ac 03:47:28
65 Sibongile Luca Boyana West Coast Athletic Club 03:47:34
66 Siphiwe Mashiane Impala Marathon Club 03:47:34
67 Charles Mkhonto 03:48:35
68 Leslie Pangemanan 03:48:39
69 Mafika Ngidi Soweto Athletic Club 03:49:08
70 Sydney Merwin Stevens Hopetown Running Club 03:49:27
71 Lyle Timm Murray & Roberts Running Club Cg 03:50:29
72 Yanga Mlambo Mandela Park Ac 03:50:45
73 Nhleko Mduduzi Maurice Nedbank Running Club Cpt 03:51:05
74 Dean Joffe Maverick Athletic Club 03:51:16
75 Ryan Eichstadt Wanderers Athletic Club 03:51:36
76 Mthetho Mntungwa Pirates Road Running Club 03:51:44
77 Isaac Mokgola Rainbow Athletic Club Cg 03:51:50
78 Musa Zweni Murray & Roberts Running Club 03:51:53
79 Gareth Ford Nedbank Running Club Kwazulu Natal 03:51:53
80 Menzi Goodman Ndaba Hollywoodbets Athletics Club 03:52:02
81 Mark Hankin 03:52:36
82 Anda Lubelwana Murray & Roberts Running Club 03:52:50
83 Thabo Nkuna Murray & Roberts Running Club Cg 03:52:58
84 Ben De Klerk Easyequities Born2Run - Cg 03:52:59
85 Christopher Burke Nedbank Running Club Cpt 03:53:13
86 Kyle Bucklow Fish Hoek Athletic Club 03:53:35
87 Daniel Jenner 03:53:36
88 Dawie Meyer Fourways Roadrunners 03:53:36
89 Clinton Parker 03:53:37
90 Lwando Ntshuntshe Mandela Park Ac 03:53:53
91 Dirk Ligthelm Tuks Athletic Club 03:54:04
92 Simphiwe Vellem Rcs Guguletu Athletic Club 03:54:12
93 Danie Van Tonder Murray & Robers Running Club Gn 03:54:21
94 Linda Zondi Entsika Athletics Club 03:54:33
95 Gerald Charles Bambilo Ikhayalethu Athletics Club 03:54:55
96 Tembinkosi Sojola Bayethe Multisport Academy 03:55:00
97 Willard Jussah Nedbank Running Club South Western Districts 03:55:03
98 Gary Brown Edgemead Runners 03:55:09
99 Mothibi Selaledi Teemaneng Running Club 03:55:19
100 Gcina Msibi Stella Ac 03:55:26

Results Women - Top 100

PosNameClubTime
1 Gerda Steyn University Of Johannesburg Ac 03:29:42
2 Irvette Van Zyl Nedbank Running Club Gauteng North 03:30:31
3 Amelework Fikadu Bosho Nedbank Running Club Ethiopia 03:34:16
4 Shelmith Muriuki Nedbank Running Club Kenya 03:35:26
5 Daisy Jepkorir Kipsugut 03:45:03
6 Adele Broodryk Murray & Roberts Running Club Cg 03:47:23
7 Ann Ashworth Hollywoodbets Athletics Club 03:47:38
8 Ntokozo Mkhize Hollywoodbets Athletics Club 03:48:01
9 Jenna Challenor Murray & Roberts Running Club Cg 03:53:03
10 Mathakane Letsie Maxed Elite Lesotho 03:57:40
11 Charne Bosman Murray & Roberts Running Club Cg 04:02:03
12 Kate Rees Murray & Roberts Running Club Cg 04:07:11
13 Danette Walley Murray & Roberts Running Club 04:08:44
14 Maretha Smit Murray & Roberts Running Club 04:11:49
15 Jeannie Henderson Murray & Roberts Running Club Cg 04:12:41
16 Helen Reid Pirates Road Running Club 04:13:21
17 Daniella Morrison-Jones Phantane 04:13:49
18 Enie Manzini Murray & Roberts Running Club Cg 04:14:39
19 Sarah Silber Run Zone 04:16:03
20 Anel Van Wyk Nedbank Running Club South Western Districts 04:18:06
21 Mitsie Van Der Westhuizen Easyequities Born2Run - Agn 04:18:46
22 Elme Middlemost Brackenfell Athletic Club 04:19:12
23 Madele Du Plessis Retail Capital Langa Ac 04:20:42
24 Ashumar Zebenay Admasu Nedbank Running Club Ethiopia 04:21:00
25 Lene Swart Phantane 04:21:18
26 Wida De Klerk Murray & Robers Running Club Gn 04:22:18
27 Dineo Manamela Entsika Athletics Club 04:23:03
28 Anene Claassen Atlantic Athletic Club 04:24:01
29 Simone Verster Murray And Roberts Running Club Kzn 04:24:14
30 Ashleigh Hansen Atlantic Athletic Club 04:25:25
31 Melanie Schemel Born 2 Run Ac 04:26:17
32 Chrizell Roberts Nedbank Running Club Gauteng North 04:26:54
33 Carla Whitehead Century City Athletics Club 04:26:54
34 Annika Berlin 04:29:14
35 Samantha Summerscales Team Vitality Cga 04:29:15
36 Nosipho Dlamini Fat Cats Athletic Club 04:29:46
37 Marlize Vienings Edgemead Runners 04:30:51
38 Boipelo Orekeng Waterfall City Athletics Club 04:30:53
39 Funeka Zaula Entsika Athletics Club 04:31:52
40 Robyn Hopkinson Wild Runner Athletic Club 04:33:46
41 Magdaline Jepkorir Chemjor 04:34:50
42 Caroline Cherry Varsity Kudus 04:35:32
43 Sunette Prinsloo Fitness From Africa Athletics Club 04:36:23
44 Jana Trojan K-Way Vob Running Club 04:36:29
45 Melissa Laing Atlantic Athletic Club 04:38:46
46 Catrina Denker Atlantic Athletic Club 04:39:45
47 Nina Power K-Way Vob Running Club 04:40:54
48 Motene Matshediso Johnson Matthey Ac 04:44:12
49 Tarn Allen Wanderers Athletic Club 04:45:14
50 Retha Grobler Team Vitality Cga 04:46:29
51 Tebogo Tsotetsi Rainbow Athletic Club Cg 04:46:30
52 Julie Marshall Wild Runner Athletic Club 04:47:46
53 Elaan Coetzee West Coast Athletic Club 04:48:00
54 Mampe Sarah Hlatshwayo Emfuleni Athletics Club 04:48:14
55 Tania Pienaar Run Walk For Life Nwn 04:49:34
56 Lizanne Scholtz Langebaan Strandlopers 04:50:25
57 Rowen Gloyne K-Way Vob Running Club 04:50:29
58 Maria Vilakazi Murray & Roberts Running Club Cg 04:50:45
59 Marilene Geldenhuys Sportfit Multi-Sport 04:51:05
60 Siviwe Nomapelana Chillie Running Club - Bor 04:51:07
61 Mari Bester Atc Running 04:51:16
62 Tessa Lefrere Wild Runner Athletic Club 04:51:39
63 Lorna Doorman 04:53:47
64 Victoria Bennetts Carbineers Western Province Athletics Club 04:53:49
65 Alet Carsten Cape Multisport Club 04:54:00
66 Marzahn Theart Club Mykonos Multisport 04:54:22
67 Welile Mdunge Chillie Running Club Kzn 04:55:31
68 Rianda Gilliland Atlantic Athletic Club 04:56:24
69 Sarah Gordon Whalers Athletic Club 04:56:37
70 Jolandi Lucas In Touch Walk Run 04:56:42
71 Hlengiwe Mabizela Just Running Ac 04:57:06
72 Joan Van Wyngaard Nedbank Running Club South Western Districts 04:58:09
73 Marjorie Prins Retail Capital Langa Ac 04:58:42
74 Nerida Lubbe Nedbank Running Club South Western Districts 04:59:03
75 Cleo Albertus Run Zone 04:59:23
76 Charlene Botes Run Zone 05:00:06
77 Zilé De Kock Bellville Athletic Club 05:00:06
78 Elaine Olivier Plettenberg Bay Ac 05:00:35
79 Kimberley Anderson Amanzimtoti Athletic Club 05:01:36
80 Nicola Heathcote 05:01:50
81 Malie Van Der Walt Arcelormittal Ac 05:02:13
82 Elizabeth Phaka Easyequities Born2Run - Cg 05:03:15
83 Tracey Akeroyd Rand Athletic Club 05:03:29
84 Martine Schlosser 05:03:37
85 Tracy Brink Helderberg Harriers 05:04:24
86 Laura Taylor Strand Athletic Club 05:04:44
87 Marietjie De Vries Strand Athletic Club 05:05:01
88 Juli Switala Atlantic Athletic Club 05:05:21
89 Mari Gunter Langeberg Athletic Club 05:05:23
90 Dephney Sithole Thungela Athletic Club 05:05:41
91 Carla Du Toit Atc Running 05:06:23
92 Chanelle Smith Outeniqua Harriers 05:06:32
93 Gina Edmonds 05:06:34
94 Petunia Mbingo Entsika Athletics Club 05:06:52
95 Robyn Berghoff Stellenbosch Athletic Club 05:07:07
96 Jannicke Boyle Atlantic Athletic Club 05:07:27
97 Justina Kilumelume 05:07:46
98 Pia Scharein Celtic Harriers 05:08:54
99 Robyn Gardener Edgemead Runners 05:09:28
100 Alta Wolff Stellenbosch Athletic Club 05:09:47

Complete results list from Two Oceans Marathon


Results of past years:

Results Two Oceans Marathon 2019

Results Men - Top 100

PosNameNationTime
1 Bongmusa Mthembu RSA 03:08:39
2 David Gatebe RSA 03:10:29
3 Justin Kemboi Chesire KEN 03:11:22
4 Sintayehu Legese Yinesu ETH 03:12:33
5 Mabhutile Lebopo LSO 03:16:03
6 Mthandazo Qhina RSA 03:17:32
7 Jesse Gichuhi KEN 03:18:17
8 Lungile Gongqa RSA 03:18:55
9 Zachary Ornelas USA 03:19:22
10 Nkosinathi Duma RSA 03:19:34
11 Teboho Sello LSO 03:20:04
12 Thulane Magagula RSA 03:20:20
13 Lindikhaya Mthangayi RSA 03:21:30
14 Wondwosen Ketema Mamo ETH 03:22:18
15 Thobile Mbolekwa RSA 03:24:13
16 Lebenya Nkoka LSO 03:24:29
17 Luyanda Tshangana RSA 03:25:14
18 Luthando Hejana RSA 03:25:17
19 Stephen Muzhingi ZIM 03:25:25
20 Winfred Mutiro ZIM 03:25:29
21 Jane Tsholwane LSO 03:26:47
22 Motsamai Rantho RSA 03:26:50
23 Ben Matiso RSA 03:26:55
24 Mahlomola Ishmael Sekhonyana RSA 03:28:26
25 Calvin Malatji RSA 03:28:53
26 Gift Chigomarawa ZIM 03:29:16
27 Lovemore Chabata ZIM 03:30:13
28 Siyabonga Sakwe RSA 03:30:57
29 Pfarelo Mathada RSA 03:31:12
30 Andile Motwana RSA 03:32:58
31 Vusi Sokhela RSA 03:34:20
32 Malixole Kalideni RSA 03:34:30
33 Ricardo Simthembile Swarts RSA 03:35:18
34 Timothy Munzhelele RSA 03:35:44
35 Anda Lubelwana RSA 03:35:44
36 Charles Tjiane RSA 03:37:57
37 Jimmy Bonjesi MWI 03:39:17
38 Simphiwe Vellem RSA 03:39:51
39 Bernard Tarisai Rukadza ZIM 03:40:07
40 Nkululeko Ngubane RSA 03:40:39
41 William Robinson RSA 03:40:50
42 Mzolisi Makanda RSA 03:40:59
43 Xolisa Ndlumbini RSA 03:41:29
44 Shadrack Hoff RSA 03:42:33
45 Ryan Eichstadt RSA 03:42:34
46 Frans Mogashoa RSA 03:43:09
47 Reginald Ngobese RSA 03:43:32
48 Philani Nkomo ZIM 03:43:39
49 Sbusiso Mchunu RSA 03:43:51
50 Gaboratanelwe Gaonamong RSA 03:44:02
51 Mthetho Mntungwa RSA 03:44:03
52 Kori James Seshoene RSA 03:44:28
53 Thabo Nkuna RSA 03:45:30
54 Steven Dikobo RSA 03:45:42
55 Melikhaya Kepe RSA 03:46:39
56 Teboho Noosi LSO 03:46:49
57 Warrick Smith RSA 03:47:10
58 Sibongile Luca Boyana RSA 03:47:31
59 Dumsani Dlamini SWZ 03:47:37
60 Gary Brown GBR 03:48:04
61 Brendan Lombard RSA 03:48:16
62 Nhlanhla Yende RSA 03:48:24
63 Mila Pasiya RSA 03:48:30
64 Nhlanhla Brighton Cili RSA 03:48:41
65 Mzwanele Gqotile RSA 03:48:43
66 Zolani Mabhongo RSA 03:48:52
67 Grant Johnson RSA 03:49:02
68 Thabo Motaung RSA 03:49:16
69 Lyle Timm RSA 03:49:37
70 Phillip Phakwago RSA 03:49:38
71 Moris Maiga UGA 03:49:43
72 Mndeni Zulu RSA 03:50:11
73 Koena Kgole RSA 03:50:25
74 Mcoseleli Luyaba RSA 03:50:35
75 Lucky Bhembe SWZ 03:50:38
76 Matsotso Themba RSA 03:50:49
77 Daniel Jenner RSA 03:50:50
78 Mpho Ngoepe RSA 03:50:55
79 Masipa Kedibone Owen RSA 03:51:01
80 Charles Segalo RSA 03:51:04
81 Ryan Sandes RSA 03:51:25
82 Happy Hlongwane RSA 03:51:34
83 Bulelani Mgubo RSA 03:52:00
84 Kwena Mmonwa RSA 03:52:01
85 Dominic Rivera RSA 03:52:19
86 Jose Marques PRT 03:52:22
87 Ronald Shibiri RSA 03:52:28
88 Andile Maqele RSA 03:52:32
89 Matshelane Mamabolo RSA 03:52:42
90 Kgolane Mmushi RSA 03:52:50
91 Dirk Ligthelm RSA 03:52:52
92 Phakamani Msezane RSA 03:53:16
93 Karel Burger RSA 03:53:17
94 Stephen Caelers RSA 03:53:18
95 Edward Mothibi RSA 03:53:26
96 Khutso Liberty Mogashoa RSA 03:53:56
97 Denzyll Hadebe RSA 03:54:08
98 Siegfriedt Heydenrych RSA 03:54:09
99 Glenn Driver RSA 03:54:18
100 Lindokuhle Thusi RSA 03:54:18

Results Women - Top 100

PosNameNationTime
1 Gerda Steyn RSA 03:31:28
2 Mamorallo Tjoka LSO 03:38:22
3 Irvette Van Zyl RSA 03:41:31
4 Dominika Stelmach POL 03:50:11
5 Jenna Challenor RSA 03:51:55
6 Charne Bosman RSA 03:52:14
7 Loveness Madziva ZIM 03:56:36
8 Priscilla Lorchima FRA 03:58:24
9 Kathryn Van Meter RSA 03:58:44
10 Ramadimetja Babili RSA 03:59:32
11 Rene Kalmer RSA 04:00:38
12 Leilani Scheffer RSA 04:01:28
13 Kerry-Ann Marshall RSA 04:02:22
14 Mia Morrison RSA 04:03:01
15 Everline Kiprotich KEN 04:04:15
16 Janie Grundling RSA 04:04:20
17 Larissa Tichon AUS 04:09:15
18 Salome Cooper RSA 04:09:35
19 Enie Manzini RSA 04:10:26
20 Ulrica Stander RSA 04:11:25
21 Yolande Maclean RSA 04:12:46
22 Danette Smith RSA 04:14:07
23 Tshifhiwa Malobola RSA 04:15:06
24 Lesego Hlako RSA 04:17:37
25 Caryn Lategan RSA 04:20:33
26 Dana-Bianca Van Zyl RSA 04:22:20
27 Danka Erasmus RSA 04:23:40
28 Kate Rees RSA 04:24:27
29 Lauren Ranger RSA 04:24:36
30 Jeannie Jordaan RSA 04:24:50
31 Lindsay Van Aswegen RSA 04:25:32
32 Estie Steyn RSA 04:27:04
33 Andrea Ranger RSA 04:27:21
34 Jane Cherry RSA 04:27:56
35 Michelle De Montille RSA 04:28:58
36 Tracy Forbes RSA 04:29:09
37 Risa Dreyer NAM 04:30:18
38 Linda Kinloch-Smith RSA 04:31:32
39 Julanie Basson RSA 04:31:49
40 Zinhle Shabalala RSA 04:32:16
41 Fikile Mbuthuma RSA 04:32:46
42 Gina Pocock RSA 04:33:18
43 Xoli Madida RSA 04:34:36
44 Anita Du Plessis RSA 04:35:41
45 Lindy-Lee Folscher RSA 04:36:10
46 Miranda Dudley RSA 04:36:15
47 Jenna Bowes RSA 04:36:38
48 Jana Van Houwelingen RSA 04:36:50
49 Cecilia Nel RSA 04:37:08
50 Maria Vilakazi RSA 04:38:21
51 Bathabile Manyaka RSA 04:38:29
52 Tania Anderson RSA 04:40:09
53 Lee-Shay Willemse RSA 04:40:21
54 Elmarie Bezuidenhout RSA 04:40:34
55 Julie Marshall RSA 04:40:52
56 Daniella Morrison-Jones RSA 04:40:59
57 Kerryn Armstrong RSA 04:41:09
58 Jenna Kamps RSA 04:41:43
59 Adele Waldron RSA 04:41:53
60 Simone Verster RSA 04:43:00
61 Terray Newcombe RSA 04:43:39
62 Clara Betton RSA 04:44:40
63 Ilasha Naidoo RSA 04:45:03
64 Elme Middlemost RSA 04:45:11
65 Natalie Beckenstrater RSA 04:45:16
66 Carla Whitehead RSA 04:45:43
67 Marlize Vienings RSA 04:45:46
68 Christine Claasen RSA 04:45:58
69 Megan Beckett RSA 04:46:02
70 Robyn Gardener RSA 04:46:03
71 Candyce Hall RSA 04:46:27
72 Juli Switala RSA 04:46:45
73 Heidi Kalidas ZAM 04:46:46
74 Renata Schoeman RSA 04:46:55
75 Catherine Malungane RSA 04:46:58
76 Robyn Hopkinson RSA 04:47:00
77 Elena Dyatlova RUS 04:47:09
78 Melanie Elsdon RSA 04:47:58
79 Sarah Silber RSA 04:48:11
80 Michelle Dianne Van Vriesland NDL 04:49:06
81 Juanita Claassen RSA 04:49:06
82 Michelle Van Zyl RSA 04:49:21
83 Leonie Schoeman RSA 04:49:23
84 Belinda Marais RSA 04:49:25
85 Chrizell Roberts RSA 04:49:41
86 Laura Peddle RSA 04:49:59
87 Maneheng Raphuthing RSA 04:50:04
88 Herme Visser RSA 04:50:17
89 Lizanne Scholtz RSA 04:50:40
90 Puseletso Joyce Thiane RSA 04:50:44
91 Nina Power RSA 04:51:01
92 Helena Oberholzer RSA 04:51:09
93 Suzaan Kruger RSA 04:51:15
94 Carla Spangenberg RSA 04:51:15
95 Nicole Thysse RSA 04:51:23
96 Katherine Antel RSA 04:52:13
97 Mari Bester RSA 04:52:16
98 Paulina Njeya RSA 04:52:16
99 Lena Kopp SWI 04:52:16
100 Karen Brough RSA 04:52:25

All results and photos from Two Oceans Marathon

Blogheim.at Logo