LIVE-resultater og officielle placeringer fra IRONMAN 70.3 European Championship Elsinore.

Resultatlisterne fra IRONMAN 70.3 European Championship Elsinore på June 26, 2022. På denne side kan du også finde ranglisterne fra tidligere år (2021).

Resultater IRONMAN 70.3 European Championship Elsinore 2022

Resultater mænd: Top 100

RankNameNationTime
1 Daniel Bækkegård DEN 03:40:11
2 Miki Taagholt DEN 03:42:12
3 Pablo Dapena Gonzalez ESP 03:44:25
4 Youri Keulen NED 03:45:07
5 Thor Bendix Madsen DEN 03:45:31
6 Filipe Azevedo POR 03:46:30
7 Antony Costes FRA 03:46:53
8 Fabian Reuter GER 03:47:08
9 Bastian Peitersen DEN 03:49:38
10 Jesse Hinrichs GER 03:50:30
11 Tom Lecomte FRA 03:52:34
12 Alexander Mundt DEN 03:56:27
13 Gregor Schreiner GER 03:58:27
14 Lennart Sievers GER 03:59:58
15 Christoffer Damm DEN 04:01:56
16 Philip Refslund DEN 04:02:00
17 Gustav Palm-Henriksen DEN 04:03:16
18 Olivier Godart LUX 04:03:59
19 Tom Defoort BEL 04:05:21
20 Lars Petter Stormo NOR 04:06:03
21 Jarle Wermskog NOR 04:06:15
22 Sebastian Schober GER 04:07:47
23 David Mcnamee GBR 04:08:13
24 Albert Askengren SWE 04:09:20
25 Lennard Forßmann GER 04:09:26
26 Laurin Wehrle GER 04:10:56
27 Joachim Krauth GER 04:11:28
28 Paul Lunn GBR 04:11:37
29 Ori Mendel ISR 04:12:04
30 Claudio Di Pietro ITA 04:13:41
31 Clément Cadot FRA 04:13:45
32 Klas Wiréhn SWE 04:13:47
33 Levin Veale GBR 04:15:09
34 Benjamin Christensen NOR 04:15:21
35 Claus Crone DEN 04:15:29
36 Clément Vincent FRA 04:15:41
37 Stephane Boissenin FRA 04:16:11
38 Jan-Ole Gerschefski GER 04:16:23
39 Michal Migala POL 04:16:32
40 Paul Etaix FRA 04:16:40
41 Joachim Toftegaard Hansen DEN 04:17:18
42 Oscar Aakvist Andersen DEN 04:17:27
43 Oliver Wykman SWE 04:17:44
44 Per Svensson SWE 04:17:47
45 Bo Larsen DEN 04:17:55
46 Florian Lorenz GER 04:18:04
47 Xabier Tijero ESP 04:18:22
48 Knut Ole Thoreplass NOR 04:18:24
49 Jonas Witt GER 04:18:39
50 Florian Kramme GER 04:18:43
51 Bent Meier GER 04:19:12
52 Jesper Rygaard Hansen DEN 04:20:08
53 Mikkel Damsgaard Mortensen DEN 04:20:09
54 Søren Dahlmann DEN 04:20:15
55 Jesper Pedersen DEN 04:20:15
56 Martin Tjäder SWE 04:20:23
57 Erik Blom-Dahl NOR 04:20:26
58 Peter Weiss DEN 04:20:29
59 Peter Ryberg Simonsen DEN 04:20:44
60 Jacob Lademann DEN 04:20:48
61 Mikael Kjellander SWE 04:21:41
62 Tobias Bengfort GER 04:22:14
63 Nikolaj Koors Hoff DEN 04:22:40
64 Sebastian Blecke GER 04:22:41
65 Igor Franko UKR 04:22:47
66 Thor Mørup Prødel DEN 04:22:57
67 Miro Cepciansky SWE 04:23:19
68 Thomas Schifter DEN 04:23:33
69 Rasmus Jersild Jensen DEN 04:23:38
70 Nicklas Bo Prang Thorup DEN 04:23:45
71 Søren Kongsted DEN 04:24:10
72 David Van Oosten NED 04:25:11
73 Thomas Sandvik NOR 04:25:18
74 Lennard Schlosser GER 04:25:20
75 Graham Baxter GBR 04:25:40
76 Fredrik Skalstad NOR 04:25:41
77 Joshua Thomas GBR 04:26:11
78 Nicolaj Gregersen DEN 04:26:13
79 Angus Pollard GBR 04:26:22
80 Johan Jönsson SWE 04:26:55
81 Maximilian Starck GER 04:27:01
82 Alex Kristensen DEN 04:27:18
83 Erik Folkeson NOR 04:27:19
84 Morten Løvdal Nielsen DEN 04:27:43
85 Marcin Kowalczyk POL 04:27:57
86 Klaus Halloe DEN 04:28:33
87 Mark Williams GBR 04:28:45
88 David Morin CAN 04:28:52
89 Martin Batenburg DEN 04:29:04
90 Håvard Olden NOR 04:29:31
91 Björn Wüsteney GER 04:29:55
92 Jonathan Pedersen DEN 04:30:20
93 Bartlomiej Trzebinski POL 04:30:27
94 Stefan Hansen DEN 04:30:39
95 Marc Winther DEN 04:30:47
96 Rasmus Otto Kristensen DEN 04:31:04
97 Mikko Tepponen FIN 04:31:25
98 Mario Holze GER 04:32:06
99 Johannes Rose DEN 04:32:18
100 Dino Pjanic BIH 04:32:34

Resultater Kvinder: Top 100

RankNameNationTime
1 Emma Pallant GBR 04:07:07
2 Ashleigh Gentle AUS 04:08:44
3 India Lee GBR 04:10:33
4 Sarissa De Vries NED 04:12:55
5 Ruth Astle GBR 04:16:22
6 Aleksandra Jedrzejewska POL 04:17:24
7 Laura Jansen GER 04:20:50
8 Ellie Salthouse AUS 04:21:56
9 Tiina Pohjalainen FIN 04:23:49
10 Katharina Krüger GER 04:24:34
11 Jenny Jendryschik GER 04:25:21
12 Lisa Gerß GER 04:27:18
13 Janette Dommer DEN 04:29:01
14 Sofie Dideriksen DEN 04:29:35
15 Hilary Hughes IRL 04:31:14
16 Antonia Milowsky GER 04:32:40
17 Alicja Pyszka-Bazan POL 04:35:06
18 Cecilie Salskov Jensen DEN 04:35:57
19 Karina Gosvig DEN 04:36:22
20 Venla Koivula FIN 04:37:14
21 Nicole Pelin SWE 04:41:27
22 Frederikke Gram DEN 04:44:29
23 Emely Ravn DEN 04:46:45
24 Ewa Pressfeldt SWE 04:51:58
25 Jeanne Tondut FRA 04:52:04
26 Melanie Baumann SUI 04:52:53
27 Cathrine Øhlers DEN 04:53:14
28 Michelle Andersen DEN 04:54:10
29 Corinne Grieder SUI 04:54:38
30 Trude Stormo NOR 04:54:51
31 Emilie Ahmt Petersen DEN 04:55:56
32 Lenette Nielsen DEN 04:58:32
33 Aline Barre GER 04:58:39
34 Julie Flakne Andresen NOR 04:59:04
35 Kerstin Mogull SWE 04:59:57
36 Anna Serop DEN 05:00:27
37 Katie Phipkin GBR 05:00:44
38 Ann Johnsen NOR 05:01:05
39 Hilde Johannessen NOR 05:02:39
40 Katherine Amps GBR 05:03:02
41 Camilla Bilgrav DEN 05:03:35
42 Roslyn Mcginty GBR 05:03:50
43 Charlotte Berner DEN 05:04:13
44 Emma Malmberg SWE 05:04:32
45 Maja Haastrup Ishøi DEN 05:04:52
46 Rikke Aaskov Christiansen DEN 05:04:58
47 Emma Nilsson SWE 05:05:03
48 Alette Rehøj DEN 05:05:30
49 Aafke Willemsen NED 05:06:54
50 Mathilde Alster DEN 05:07:21
51 Christine Ørland Arnild DEN 05:07:41
52 Sara Bund GER 05:07:54
53 Amanda Emilie Olsen DEN 05:08:12
54 Susanne Åkerberg SWE 05:09:08
55 Anna-Marie Christiansen DEN 05:09:31
56 Sofie Thorsson SWE 05:10:27
57 Ulrika Paléus SWE 05:11:32
58 Katrine Gottlieb DEN 05:11:35
59 Annica Winblad SWE 05:12:00
60 Pernille Kristensen DEN 05:12:07
61 Adrienn Schmidt HUN 05:12:13
62 Peggy Kleidon GER 05:12:20
63 Agnieszka Pieczkowska POL 05:12:27
64 Elina Kiviniemi SWE 05:12:55
65 Bianca Klemmen DEN 05:14:49
66 Kristin Foskum NOR 05:14:50
67 Catherine Houseaux FRA 05:15:20
68 Deirdre Murphy IRL 05:15:26
69 Camilla Schou DEN 05:16:04
70 Meike-Alica Kling GER 05:16:25
71 Anne Ruff GER 05:16:58
72 Ghita Hauerslev DEN 05:17:32
73 Michele Cameron MOZ 05:17:34
74 Maria Sell GER 05:17:41
75 Jeanette Hejli Sørensen DEN 05:17:46
76 Karin Gustafsson SWE 05:18:06
77 Emma Lindgren SWE 05:18:27
78 Karima Makrof SWE 05:18:51
79 Kristina Beck Andersen DEN 05:19:18
80 Frida Davalos MEX 05:19:40
81 Emelie Jensen DEN 05:19:50
82 Emilie Egholm Bruun Jensen DEN 05:19:50
83 Sanne Nissen Moller DEN 05:19:59
84 Louise Hathaway GBR 05:20:23
85 Anne Kjelstrup DEN 05:20:39
86 Trine Godiksen Dahl DEN 05:21:49
87 Emilie Rosager DEN 05:21:57
88 Andrea Eugster SUI 05:22:05
89 Sara Bergström SWE 05:22:21
90 Jenny Rosenberg SWE 05:22:34
91 Nanna Holmann DEN 05:22:53
92 Maria Kjelme NOR 05:23:05
93 Aleksandra Jensen DEN 05:23:56
94 Leontien Dekhuyzen NED 05:24:39
95 Sigrid Roesbjerg Pedersen DEN 05:25:10
96 Willemien Van Der Kruijt NED 05:25:15
97 Tenna Larsson DEN 05:25:18
98 Laura Oline Aalbæk DEN 05:25:23
99 Ellen Andreasson SWE 05:25:26
100 Louise Schnoor Hansen DEN 05:25:41

Komplet resultatliste fra IRONMAN 70.3 European Championship Elsinore


Resultater fra de seneste år:

Resultater IRONMAN 70.3 European Championship Elsinore 2021

Resultater - Top 100

RankNameNat.Time
1 George Goodwin GB 03:38:58
2 Rodolphe Von Berg US 03:39:21
3 Jan Stratmann DE 03:39:33
4 Filipe Azevedo PT 03:39:46
5 Kyle Smith NZ 03:40:02
6 Miki Taagholt DK 03:41:06
7 Magnus Ditlev DK 03:41:45
8 Jesper Svensson SE 03:42:26
9 Florian Angert DE 03:43:48
10 Mattia Ceccarelli IT 03:45:53
11 Frederik Henes DE 03:47:12
12 Sebastian Neef DE 03:50:00
13 Michael Raelert DE 03:51:54
14 Tristan Olij NL 03:53:49
15 Fabian Günther DE 03:54:13
16 Christoffer Damm DK 03:54:58
17 Sergiusz Sobczyk PL 03:58:54
18 Matt Palmer GB 03:59:38
19 Robin Hermann CH 03:59:50
1 Lucy Charles-Barclay GB 03:59:57
20 Joachim Philipps FR 04:02:54
21 Jacob Lemholt DK 04:03:02
22 Tim Dülfer DE 04:03:33
23 Nikolaj Rud Sørensen DK 04:04:10
24 Simon Jakob DE 04:04:14
25 Mikkel Toke Frode Nymann DK 04:04:16
26 Simon Nymann Andersen DK 04:05:01
2 Holly Lawrence GB 04:05:18
27 Christian Jais DE 04:05:47
28 Joakim Gartmark SE 04:05:49
29 Clas Björling SE 04:05:51
30 David Van Oosten NL 04:06:07
31 Richard Lustenberger CH 04:06:08
32 Morgan Björkqvist SE 04:06:45
33 Frederik Holm Wester DK 04:06:53
34 Asbjørn Riis DK 04:07:21
35 Adam Munch DK 04:07:40
36 Maksim Grebenchuk BY 04:07:44
37 Rogier van Duyn NL 04:09:51
38 Christoffer Louis Heick DK 04:10:17
39 Kristoffer Weber Larsen DK 04:11:09
40 Daniel Jungkunz DE 04:11:33
41 Timmie Nilsson SE 04:12:07
42 Philipp Gubler CH 04:12:23
43 Mads-Emil Seiergaard DK 04:12:45
44 Florian Lorenz DE 04:13:02
45 Ramon Siljade NL 04:13:17
46 Christian Parsbæk Pedersen DK 04:14:01
47 Magnus Bargholz DK 04:14:42
48 Nicolas Cougot FR 04:14:43
49 Dominik Rueß DE 04:14:47
50 Søren Kongsted DK 04:14:54
51 Søren Furbo DK 04:15:09
52 Jérémy Ferrari FR 04:15:40
3 Camilla Pedersen DK 04:15:51
53 Sebastien Jouffret FR 04:15:52
4 Maja Stage-Nielsen DK 04:16:18
54 Jesper Rygaard Hansen DK 04:16:28
55 Davide Merlin IT 04:17:00
56 Jakob Nielsen DK 04:17:10
5 Susie Cheetham GB 04:17:24
6 Anna Bergsten SE 04:17:37
57 Cedric Pietzsch DE 04:17:47
7 Carolin Lehrieder DE 04:17:48
58 Per Vogelius DK 04:17:57
8 Anna-Lena Best-Pohl DE 04:18:08
59 Nikolaj Koors Hoff DK 04:18:27
60 Torben Detlefsen DE 04:18:58
61 Lasse Bæk Andersen DK 04:19:09
62 Jesper Pedersen DK 04:19:53
63 Rasmus Hansen DK 04:20:00
9 Janette Dommer DK 04:20:19
10 Heini Hartikainen FI 04:20:40
64 Lasse Martinussen NO 04:20:42
65 Jakob Berget DK 04:20:49
66 Guillaume Grieve FR 04:20:53
67 Patrik Nilsson SE 04:21:16
68 Jonas Ebbecke DE 04:21:21
69 Christian Faessler CH 04:21:35
70 Peter Dørffler Ladegaard Jensen DK 04:21:51
71 Stefan Kramer DE 04:23:10
72 Kasper Ougaard DK 04:23:37
73 Jan Lukas Strozyk DE 04:23:44
74 Emil Fitzner DK 04:23:55
75 Klaus Halloe DK 04:24:01
76 Bertrand Fontaine BE 04:24:02
77 Mathias Loft Mortensen DK 04:24:04
78 Rasmus Næblerød DK 04:24:05
79 Jens Irgens DK 04:24:21
80 Jacob Brøndum DK 04:24:48
81 Mads Erik Damgaard Nielsen DK 04:24:54
82 Robert Dohl Andersen DK 04:25:05
83 Chris Nerli NO 04:25:06
84 Nicklas Bo Prang Thorup DK 04:25:19
85 Christian Svanström SE 04:25:19
86 Kasper Vitten DK 04:25:28
87 Peter Ryberg Simonsen DK 04:26:07
88 Jakup Petur Eliassen FO 04:26:08
11 Stella Kubasch DE 04:26:16
89 Preben Jacobsen DK 04:26:34

Alle resultater og fotos fra IRONMAN 70.3 European Championship Elsinore

Blogheim.at Logo