Tour de Tirol

Pin It

LIVE-resultater og officielle placeringer fra Kobenhavn Halvmaraton (CPC Half / Copenhagen Half Marathon).

Resultatlisterne fra Kobenhavn Halvmaraton på September 18, 2022. På denne side kan du også finde ranglisterne fra tidligere år (2021).

Resultater Kobenhavn Halvmaraton 2022

Resultater mænd

Rank Name Nation Time
1 Milkesa Mengesha ETH 00:58:58
2 Amedework Walelegn ETH 00:59:05
3 Felix Kipkoech KEN 00:59:07
4 Vincent Kipkemoi KEN 00:59:09
5 Dominic Lobalu SSD 00:59:12
6 Chala Regasa ETH 00:59:13
7 Edmund Kipngetich KEN 00:59:25
8 Matthew Kimeli KEN 00:59:39
9 Titus Kimutai KEN 00:59:44
10 Ronald Kirui KEN 00:59:51
11 Tsegay Kidanu ETH 00:59:52
12 Getenah Molla ETH 00:59:52
13 Sikiyas Misganaw ETH 00:59:53
14 Tadesse Abraham SUI 00:59:53
15 Alfred Kipchirchir KEN 00:59:57
16 Boniface Kibiwott KEN 01:00:00
17 Zerei Kbrom NOR 01:00:01
18 Jonathan Maiyo KEN 01:00:24
19 Gerba Dibaba ETH 01:00:59
20 Mathew Kibiwott KEN 01:01:13
21 Yohanes Chiappinelli ITA 01:01:14
22 Abe Gashahun ETH 01:01:22
23 Amanal Petros GER 01:01:34
24 Yusuke Tamura JPN 01:01:44
25 Gebru Redahgne ETH 01:02:01
26 Morgan Le Guen SUI 01:02:06
27 Cristhian Zamora URU 01:02:36
28 Merhawi Ghebreslasie ERI 01:02:56
29 Ross Millington GBR 01:03:09
30 Callum Hawkins GBR 01:03:13
31 Jacob Sommer Simonsen DEN 01:03:15
32 Omar Hassan Omar ETH 01:03:23
33 Adam Clarke GBR 01:03:24
34 Alexander Lepretre GBR 01:03:28
35 Mario Bauernfeind AUT 01:03:36
36 Paulos Surafel GBR 01:03:38
37 Dorian Boulvin BEL 01:03:39
38 Erenjia Jia CHN 01:03:40
39 Dominik Stadlmann AUT 01:03:45
40 Daniele D´onofrio ITA 01:03:45
41 Julien Wanders SUI 01:03:47
42 Markus Hartinger AUT 01:03:48
43 Mikael Johnsen DEN 01:03:50
44 Linus Rosdahl SWE 01:03:55
45 Rory Linkletter CAN 01:04:28
46 Thijs Mathisen Nijhuis DEN 01:04:44
47 Rune Bækgaard DEN 01:04:48
48 Frew Zenebe Brkineh ETH 01:04:49
49 Timothy Lefroy AUS 01:04:57
50 Taiki Suzuki JPN 01:05:17
51 Giovanni Grano ITA 01:05:18
52 Jonathan Cornish GBR 01:05:18
53 Luis Orta VEN 01:05:21
54 Joshua Grace GBR 01:05:23
55 Victor Urquhart Smångs SWE 01:05:27
56 Kohei Mukai JPN 01:05:30
57 Martin Egebjerg Olesen DEN 01:05:31
58 Magnus Dewett DEN 01:05:33
59 John Foitzik SWE 01:05:36
60 Amaury Gouverneur BEL 01:05:39
61 Tore Akerlie NOR 01:06:02
62 Michael Jensen DEN 01:06:04
63 Norman Shreeve GBR 01:06:06
64 Chris Thomas GBR 01:06:07
65 Dillon Cassar MLT 01:06:07
66 Ati Nianzhe CHN 01:06:11
67 Esben Krogh Rasmussen DEN 01:06:13
68 Luke M. Perconte MLT 01:06:14
69 Alex Howard GBR 01:06:15
70 Daniel Jacobsen NOR 01:06:16
71 Tony Payne THA 01:06:24
72 Henrik Marius Laukli NOR 01:06:31
73 Luke Cotter GBR 01:06:38
74 Ka Man Gi HKG 01:06:40
75 Killian Zicari BEL 01:06:42
76 Craig Curley USA 01:06:51
77 Laurens Vanderlinden BEL 01:06:52
78 Asbjørn Skaarup DEN 01:06:53
79 Abdi Rhoble SOM 01:07:01
79 Jesper Faurschou DEN 01:07:01
81 Simon Jørn Hansen DEN 01:07:12
82 Benjamin Felton GBR 01:07:15
83 Johannes Teigland NOR 01:07:16
84 Esben Hornum DEN 01:07:18
85 Jonas Kvottrup Nielsen DEN 01:07:21
86 Piotr Mielewczyk POL 01:07:39
87 Fredrik Sætran NOR 01:07:42
88 Samuel Gerner Ulriques DEN 01:07:42
89 Jacob Ejby Stengaard DEN 01:07:52
90 Jack Millar GBR 01:07:53
91 Mubaarik Ibrahim DEN 01:07:58
92 Aske Colding Ekman DEN 01:07:58
93 Søren Rohde DEN 01:08:01
94 Olof Simann SWE 01:08:04
95 Morten Green DEN 01:08:06
96 Dean Cooper-Cunningham GBR 01:08:11
97 Richard Bäckström SWE 01:08:16
98 Jan Kaumanns GER 01:08:16
99 Patrick Fløe Hansen DEN 01:08:18
100 Simon G. Rio ESP 01:08:23

Resultater Kvinder

Rank Name Nation Time
1 Tadu Teshome ETH 01:06:13
2 Tsigie Gebreselama ETH 01:06:35
3 Tiruye Mesfin ETH 01:06:42
4 Magdalena Shauri TAN 01:06:52
5 Eunice Chumba BRN 01:07:34
6 Sintayehu Tilahun ETH 01:07:41
7 Janet Ruguru KEN 01:07:51
8 Anchalem Haymanot ETH 01:08:09
9 Vicoty Chepngeno KEN 01:08:22
10 Betelihem Afenigus ETH 01:08:35
11 Agnes Keino KEN 01:08:47
12 Calli Thackery GBR 01:09:02
13 Alemaddis Eyayu ETH 01:09:47
14 Lindsay Flanagan USA 01:09:59
15 Lucy Reid GBR 01:10:29
16 Nóra Szabó HUN 01:10:59
17 Lauren Mcneil GBR 01:11:01
18 Carolina Wikström SWE 01:11:34
19 Nanna Bové DEN 01:11:49
20 Astrid My R. Kristensen DEN 01:12:03
21 Samrawit Mengsteab SWE 01:12:36
22 Hanne Maridal NOR 01:12:47
23 Holly Archer GBR 01:12:47
24 Olivia Tsim GBR 01:13:38
25 Sara Schou Kristensen DEN 01:13:51
26 Verity Hopkins GBR 01:14:10
27 Pernille Epland NOR 01:14:26
28 Vienna Søyland Dahle NOR 01:15:04
29 Sophie Wood GBR 01:15:06
30 Rebecca Hilland GBR 01:15:17
31 Josefin Eva Krisitina Sjölind-Kohtamäki FIN 01:15:33
32 Johanna Larsson SWE 01:15:49
33 Adele Norheim Henriksen NOR 01:16:00
34 Louise Ringström SWE 01:16:00
35 Emilia Siltanen FIN 01:16:42
36 Kristin Vabø NOR 01:16:54
37 Stina Troest DEN 01:17:15
38 Malene Meyer DEN 01:17:28
39 Annah Ritah Nagadya DEN 01:17:28
40 Karoline Harnes Mongstad NOR 01:17:50
41 Anna Bjurman SWE 01:17:55
42 Marie Mørch DEN 01:17:57
43 Emma Madsen DEN 01:18:09
44 Michelle Poulsen DEN 01:18:23
45 Fanny Schulstad SWE 01:18:29
46 Annie Saugstrup DEN 01:18:33
47 Joelle Cortis MLT 01:18:40
48 Maja Alm DEN 01:18:43
49 Eva Rudjord DEN 01:18:51
50 Stine Muldbak Andersen DEN 01:18:53
51 Camilla Balle Bech DEN 01:18:55
52 Kirsty Fraser GBR 01:18:56
53 Sigbora Kristjansdottir ISL 01:19:03
54 Christina Toogood NOR 01:19:06
55 Marlene Grønnegaard Them DEN 01:19:07
56 Stine Schønning DEN 01:19:10
57 Juliane Hvid DEN 01:19:15
58 Sophie Klarskov DEN 01:19:19
59 Iris Skuladottir ISL 01:19:22
60 Helena Bjälkemo SWE 01:19:23
61 Kristina Sandager DEN 01:19:34
62 Ida Bergsløkken NOR 01:19:44
63 Sophie Junge DEN 01:19:44
64 Camilla Prisak Pedersen DEN 01:19:45
65 Astrid Leutert SUI 01:19:59
66 Bethanie Murray IRL 01:20:07
67 Laura Sandgaard DEN 01:20:09
68 Cecilie Friberg Klysner DEN 01:20:13
69 Andrea Madelena Lang Bolvig DEN 01:20:21
70 Lise Kandborg Sørensen DEN 01:20:23
71 Ingrid Hannestad NOR 01:20:26
72 Kamilla Sofie Vallin DEN 01:20:26
73 Louise Kjærulff Tietze DEN 01:20:27
74 Claire Hammett GBR 01:20:29
75 Camilla Haraldseid DEN 01:20:35
76 Camilla Christensen DEN 01:20:36
77 Marianne Harnes NOR 01:20:52
78 Iris Snorradottir ISL 01:21:01
79 Cecilie Katrine Hansen DEN 01:21:12
80 Camilla Lindholm Borg SWE 01:21:16
81 Kathrine Højgaard Hansen DEN 01:21:17
82 Kirsten Pettersson DEN 01:21:18
83 Katrine Svane DEN 01:21:24
84 Michele Brock DEN 01:21:38
85 Louise Wissing Madsen DEN 01:21:42
86 Vibeke Houlborg DEN 01:21:44
87 Begitte Hansen DEN 01:21:57
88 Line Røjkjær DEN 01:22:04
89 Sarah Dijohn DEN 01:22:05
90 Joan Bláfoss DEN 01:22:20
91 Laura Amira Kassem DEN 01:22:24
92 Caroline Almkvist SWE 01:22:27
93 Vibe Hvalkof DEN 01:22:28
94 Marie Kloster NOR 01:22:30
95 Maren Austevik Bø NOR 01:22:46
96 Alexandra Iaccarino USA 01:22:47
97 Frida Rose Bustad NOR 01:22:51
98 Anne Murvold NOR 01:22:54
99 Signe Knigge Hylleberg DEN 01:22:57
100 Ingrid Nordmo NOR 01:23:01

Komplet resultatliste fra Kobenhavn Halvmaraton


Resultater fra de seneste år:

Resultater Kobenhavn Halvmaraton 2021

Resultater Mænd: Top 50

Rank Name Club Time
1 Amdework Walalegn ETH 00:59:10
2 Keneth Renju KEN 00:59:12
3 Daniel Mateiko KEN 00:59:25
4 Abe Tilahun ETH 00:59:46
5 Zerei Kbrom NOR 01:00:07
6 Enos Kakopil KEN 01:00:17
7 Geoffrey Koech KEN 01:00:20
8 Solomon Berihu ETH 01:00:52
9 Shadrack Kimining KEN 01:01:12
10 Rolli Dominik STB Bern 01:03:13
11 Omar Hassan Aarhus Gymnastikforening af 1880 01:03:17
12 Abdi Ulad Hvidovre Atletik og Motion 01:03:30
13 Adam Clarke Aldershot Farnham & District 01:03:30
14 Jacob Sommer Simonsen Aarhus Gymnastikforening af 1880 01:03:33
15 Reece Edwards Belgrave Harriers 01:03:38
16 Rune Bækgaard Team Hechmann Sport 01:03:48
17 Timon Theuer Union St. Pölten 01:04:16
18 Joris Keppens Runners' lab Athletics Team 01:04:59
19 Daan Reintjes Running Team Liemers 01:05:46
20 Michael Jensen Aarhus Gymnastikforening af 1880 01:05:50
21 Christian Birch Okkels Team Hechmann Sport 01:06:06
22 Martin Olesen Team Hechmann Sport 01:06:29
23 Jesper Faurschou Herning Løbeklub 01:06:35
24 Trond Ørjan Eide Svorkmo NOI 01:06:36
25 Dominic Bersee Olympus 70 01:06:39
26 Silas Bergmann Braunschweiger Laufclub 01:06:43
27 Christian Steinhammer Ulc Mödling 01:06:47
28 Søren Rohde NBRO Running 01:06:53
29 Abd Ali ALZAFARANIYAH SPORTS CLUB 01:07:01
30 Isak Hellström FK Studenterna 01:07:13
31 Jacob Rudjord Therkildsen Aarhus Fremad Atletik 01:07:14
32 Elias Gemperli Hoka One One / LC Frauenfeld 01:07:17
33 Frederik Ernst Aarhus Gymnastikforening af 1880 01:07:17
34 Asbjørn Skaarup Sparta 01:07:21
35 Alexander Schröder LG Kreis Lübbecke / ATSV Espelkamp 01:07:22
36 Kevin Blackney London Western Track and Field Club 01:07:23
37 Morten Hesselbjerg NBRO Running 01:07:25
38 Till Grommisch TLV Germania Überruhr 01:07:35
39 Jonathan Dahlke TSV Bayer Leverkusen 01:07:36
40 Björn Menges Berlin Track Club 01:07:50
41 Mathias Moen Oslostudentenes IK - Friidrett 01:07:51
42 Roy Hoornweg (pacer) Pacer 01:07:55
43 Martin Finne Gular IL 01:07:55
44 Kasper Laumann Hartlev Team Hechmann Sport 01:07:57
45 Tony Payne ASICS THAILAND / NOTTS AC 01:08:01
46 Saadi Khemchane ASSA Sarreguemines 01:08:20
47 Andreas Lommer Odense Atletik 01:08:23
48 Richard Dion Jensen Sparta 01:08:34
49 Ronald Poel   01:08:35
50 Dean Cooper-Cunningham Sparta 01:08:37

Resultater Kvinder

Rank Name Club Time
1 Tsehay Gemechu ETH 01:05:08
2 Hawi Feysa ETH 01:05:41
3 Vivian Kiplagat KEN 01:06:07
4 Beyenu Degefa ETH 01:08:15
5 Yitayish Mekonene ETH 01:08:53
6 Esther Chesang KEN 01:10:32
7 Tabita Gichia KEN 01:11:39
8 Nina Lauwart BEL 01:13:18
9 Marcella Herzog NED 01:13:22
10 Tirza Van Der Wolf NED 01:13:25
11 Bo Ummels NED 01:13:31
12 Erin Gregoire Brooklyn Track Club 01:13:47
13 Mathilde Theisen Oslostudentenes IK - Friidrett 01:13:54
14 Nina Chydenius Finland 01:14:04
15 Ine Bakken IL Gular 01:14:11
16 Adele Norheim Henriksen Gular IL 01:14:18
17 Astrid My Rønde Kristensen SG Atletik/Hjemly Idrætsefterskole 01:14:45
18 Michelle Pearson Belgrave Harriers 01:14:58
19 Lotte Krause   01:15:21
20 Sally Ratcliffe Aldershot Farnham & District 01:16:23
21 Eva Van Zoonen   01:16:42
22 Annah Ritah Nagadya Peak4Ever 01:16:49
23 Kamilla Sofie Vallin VO2RC 01:16:53
24 Alice Michel OCT55 01:17:08
25 Louise Wiker Hässelby sk 01:17:11
26 Kjersti Fresvik Gular 01:17:56
27 Anne Årrestad Oslostudentenes IK - Friidrett 01:18:09
28 Jennifer Gulikers   01:18:12
29 Maria Larsen Sparta 01:18:22
30 Leigh Anne Sharek Brooklyn Track Club 01:18:38
31 Kristine Matz NBRO Running 01:18:43
32 Nanna Bové Sparta 01:18:58
33 Michelle Poulsen Sparta 01:19:17
34 Stine Muldbak Andersen Sparta 01:19:30
35 Michelle Schnellbacher Hälle If 01:19:36
36 Marie Mørch Sparta 01:19:37
37 Kathrine Højgaard Hansen Sparta 01:19:52
38 Amalie Joensen Gular 01:19:58
39 Lea Tybirk Aarhus Fremad Atletik 01:19:59
40 Lisbeth Pedersen IK Tjalve 01:20:13
41 Camilla Balle Bech Sparta 01:20:51
42 Mathilde Helms Kjær Viking Atletik 01:20:52
43 Elin Hanevik Gular 01:21:26
44 Line Røjkjær Rasmussen Aarhus Gymnastikforening af 1880 01:21:27
45 Sophie Junge   01:21:40
46 Vibe Hvalkof Adidas Runners Copenhagen 01:21:52
47 Ingrid Revheim Gular 01:21:54
48 Hanne Marthe Lie Oslostudentenes IK- Friidrett 01:21:56
49 Rikke Nørremark-Andersen Sluseløberne 01:22:01
50 Stine Katrine Bækgaard   01:22:02

Alle resultater og fotos fra Kobenhavn Halvmaraton

Pin It

Kommentar schreiben

Kommentare zum Artikel

Alle Kommentare und Meinungen zu diesem Beitrag

Senden
 

Weitere interessante Themen

 

Trainingspläne Laufen und Marathon

Lebenslanger Zugriff auf rund 60 Lauf-Trainingspläne - für Anfänger und Erfahrene!

Vorteile HDsports Bestzeit Club

More sports

 
Bestzeit-Club
 
Blogheim.at Logo