LIVE-resultat och officiella rankningar från Tjejmilen 2024 i Stockholm.
Resultatlistorna från Tjejmilen på 31.08.2024. På den här sidan hittar du även rankningar från tidigare år (2021, 2022, 2023).
Resultat Tjejmilen 2024
Resultaten kommer att finnas online om några minuter. Vänligen uppdatera sidan.
Fullständig resultatlista från Tjejmilen
Resultat från tidigare år:
Resultat Tjejmilen 2023
Pos | Namn | Förening | Time |
---|---|---|---|
1 | Sarah Lahti | SWE/Hässelby SK | 32:32:00 |
2 | Carolina Wikström | SWE/Upsala IF | 34:17:00 |
3 | Lovisa Modig | Torsby LK | 35:00:00 |
4 | Johanna Larsson | SWE/Örgryte IS | 35:00:00 |
5 | Aino Niemi | FIN/Turun Urheiluliitto | 35:08:00 |
6 | Johanna Salminen | FK Studenterna | 35:42:00 |
7 | Sofie Sihver | IFK Lidingö SOK | 35:50:00 |
8 | Johanna Peiponen | FIN/Lapin Lukko | 35:58:00 |
9 | Mikaela Arfwedson | Spårvägens FK | 35:59:00 |
10 | Liduina van Sitteren | Örebro AIK | 36:03:00 |
11 | Emma Hedbäck | Spårvägens FK | 36:05:00 |
12 | Emilia Siltanen | FIN/Jyväskylän Kemttäurheilijat | 36:08:00 |
13 | Towa Nilsson | Högby IF | 36:09:00 |
14 | Julia Rasmusson | LK Roslagen | 36:13:00 |
15 | Ida Andersson | Solna | 36:59:00 |
16 | Louise Wiker | Hässelby SK | 37:01:00 |
17 | Edith Blomqvist | Västerås FK | 37:05:00 |
18 | Karin Spjuth | IKHP Huskvarna | 37:06:00 |
19 | Fanny Szalkai | Spårvägens FK | 37:09:00 |
20 | Maria Francke | Enebyberg | 37:12:00 |
21 | Smilla Szalkai | Spårvägens FK | 37:49:00 |
22 | Weronika Brzuchalska | FK Studenterna | 37:54:00 |
22 | Ella Högberg | IF Vingarna | 37:54:00 |
24 | Madeleine Larsson | IKHP Huskvarna | 37:59:00 |
25 | Leira Sandvall | Västerås FK | 38:13:00 |
26 | Jennifer Elvin | Stockholm | 38:33:00 |
27 | Jenny Jernberg | Örgryte IS | 38:38:00 |
28 | Emeli Grafström | Sollentuna | 38:44:00 |
29 | Malin Gibrand | FK Studenterna | 38:47:00 |
30 | Cajsa Alenius | Nyköpings BIS | 38:49:00 |
31 | Emma Fogelqvist | Spårvägens FK | 39:04:00 |
32 | Eva Svedlund | Älvsjö | 39:15:00 |
33 | Emma Croner | IF Mantra Sport | 39:16:00 |
34 | Ida Wikman | Dalregementets IF | 39:27:00 |
35 | Helena Wallin | Älvsjö | 39:33:00 |
36 | Gunilla Jansson | Stockholm | 39:45:00 |
37 | Gabriella Samuelsson | Hässelby SK | 39:47:00 |
38 | Ebba Stenbeck | FK Studenterna | 39:48:00 |
39 | Madeleine Sundin | Spånga | 39:55:00 |
40 | Tove Bergström | Stockholm | 39:56:00 |
41 | Sophie Falk | FK Studenterna | 39:59:00 |
42 | Fanny Gustafson | Motala AIF | 40:21:00 |
43 | Emilie Dawrin | Värmdö | 40:28:00 |
44 | Therese Allbäck | Drift Running Club | 40:47:00 |
45 | Alva Karlsson | OK Kolmården | 40:48:00 |
46 | Malin Börjesjö | Sundbybergs IK | 40:49:00 |
47 | Beatrice Persson | Hässelby SK | 41:01:00 |
48 | Haley Quantz | ASICS FrontRunner | 41:13:00 |
49 | Vilma Jonsson | Spårvägens FK | 41:14:00 |
50 | Vendela Hillström | Spårvägens FK | 41:20:00 |
51 | Åsa Lundin | Vallentuna | 41:21:00 |
52 | Josefin Westerlund | Runacademy IF | 41:27:00 |
53 | Jennifer Widell Genborg | Hemlingby LK | 41:33:00 |
54 | Malin Hjalmarsson | Försvarsmakten | 41:44:00 |
55 | Klara Westholm | Fagersta | 41:48:00 |
56 | Josefine Stener | Stockholm | 41:51:00 |
57 | Wilma Björkman | IFK Mora | 41:54:00 |
58 | Elina Lundström | Malå | 41:58:00 |
59 | Hanna Lindström | Ljungsarps IF | 42:03:00 |
60 | Moa Larsson | Stockholm | 42:07:00 |
61 | Sofi Haag Wallberg | Norrköping | 42:17:00 |
62 | Emma Gullbrand | IF Hagen | 42:19:00 |
63 | Jennie Lind | Hässelby SK | 42:23:00 |
64 | Signe Lundahl | Matfors Skidklubb | 42:25:00 |
65 | Emma Löf Hagström | Spårvägens FK | 42:26:00 |
66 | Felicia Eriksson | Karlstad | 42:27:00 |
67 | Isabel Lindbom | Lindboms IK | 42:32:00 |
68 | Karin Westerberg | Stockholm | 42:39:00 |
69 | Anna-Karin Barcheus | Obbola | 42:40:00 |
70 | Hilda Hellner Hågstrand | Hässelby SK | 42:43:00 |
71 | Madeleine Ekblad | Ryda SK | 42:45:00 |
72 | Jenny Lindblom | Finspångs AIK | 42:47:00 |
73 | Matilda Blanck | Luleå | 42:48:00 |
74 | Terese Smedberg | Ludvika | 42:50:00 |
75 | Elina Norling | Göteborg | 42:52:00 |
76 | Maria Nagle | IF Start | 43:03:00 |
77 | Hanna Oja | Vällingby | 43:04:00 |
78 | Elin Hägglöv | Huddinge | 43:08:00 |
79 | Helena Norrbom | Uppsala | 43:10:00 |
80 | Marta Qvirist | Bromma | 43:10:00 |
81 | Anna Asplund | Åland | 43:14:00 |
82 | Lena Hellman | Sundsvalls OK | 43:16:00 |
83 | Stina Karlsson | Norrköping | 43:17:00 |
84 | Sofia Åkerlund | Sköndal | 43:20:00 |
85 | Anna Forsberg | FK Studenterna | 43:23:00 |
86 | Jessica Magnusson | Runacademy IF | 43:25:00 |
87 | Madelene Nord | Malungs IF Skidor | 43:27:00 |
88 | Frida Eriksson | Västerås LK | 43:31:00 |
89 | Jessica Didrikson | Stockholm | 43:32:00 |
90 | Lilly Selsborg | Hammarby IF | 43:35:00 |
91 | Diana Plahn | Uppsala | 43:38:00 |
92 | Thea Flogård | IK Stern | 43:39:00 |
93 | Elin Wännman | Umeå | 43:45:00 |
94 | Anna-Katharina Bischof | HYROX | 43:47:00 |
95 | Lovisa Henning | Öbacka LK | 43:50:00 |
96 | Ann-Charlotte Bengtsson | Falkenberg Allstars | 43:50:00 |
97 | Malin Leoo | Västerås | 43:51:00 |
98 | Emilie Tilstam | Bromma | 43:52:00 |
99 | Katarina Löf Hagström | Spårvägens FK | 43:52:00 |
100 | Jennifer Lindblom | Gävle | 43:56:00 |
Resultat Tjejmilen 2022
Resultat 10 km
Pl. | Name | Club | Time |
---|---|---|---|
1 | Carolina Wikström | Upsala IF | 33:51:00 |
2 | Hanna Lindholm | Högby IF | 34:15:00 |
3 | Lovisa Modig | Torsby LK | 35:05:00 |
4 | Linnéa Sennström | Hässelby SK | 35:12:00 |
5 | Lisa Havell | Spårvägens FK | 35:39:00 |
6 | Louise Ringström | Spårvägens FK | 35:43:00 |
7 | Johanna Bäcklund | Runacademy IF | 35:50:00 |
8 | Cecilia Norrbom | Spårvägens FK | 36:11:00 |
9 | Liselotte Hellsten | Spårvägens FK | 36:24:00 |
10 | Louise Wiker | Hässelby SK | 36:31:00 |
11 | Annika Andersson | Keep Up RC | 36:42:00 |
12 | Lisa Clark | FK Studenterna | 36:48:00 |
13 | Weronika Brzuchalska | FK Studenterna | 37:02:00 |
14 | Emilia Todorovska Elias | FK Studenterna | 37:06:00 |
15 | Karin Spjuth | IKHP Huskvarna | 37:37:00 |
16 | Hanna Bergström | Turebergs FK | 37:54:00 |
17 | Josefine Johnsson | Eskilstuna FI | 37:59:00 |
18 | Emelie Eriksson | Stora Skedvi IK SOFF | 38:07:00 |
19 | Edith Blomqvist | Västerås FK | 38:07:00 |
19 | Astrid Berg | Stockholm | 38:07:00 |
21 | Vilma Jonsson | Spårvägens FK | 38:13:00 |
22 | Maria Francke | Enebyberg | 38:15:00 |
23 | Elmina Saksi | Tjalve FIF/ASICS Frontrunner | 38:56:00 |
24 | Gunilla Jansson | FK Studenterna | 39:14:00 |
25 | Pernilla Karman | Ekerö | 39:18:00 |
26 | Sofia Norgren | Ludvika FFI/ASICS FrontRunner | 39:28:00 |
27 | Marie Sippus | Vörå IF, Finland | 39:37:00 |
28 | Angelica Wagneryd | Lidingö | 39:40:00 |
29 | Emeli Grafström | Sollentuna | 39:45:00 |
30 | Linnea Ivarsson | Lerum Friidrott | 39:45:00 |
31 | Malin Löveborg | Bromma | 39:51:00 |
32 | Lin Mandelberg | Roma IF | 39:53:00 |
33 | Åsa Mårsell | Rönninge | 39:59:00 |
34 | Julia Liv Walerych | Terrible Tuesdays AC | 40:01:00 |
35 | Ida Almén Lagerwall | FK Studenterna | 40:03:00 |
36 | Ebba Stenbeck | Östermalm | 40:06:00 |
37 | Synøve Brox | Norge | 40:06:00 |
38 | Kajsa Guterstam | Svenska Institutet | 40:07:00 |
39 | Sophie Höckenström | FK Studenterna | 40:17:00 |
40 | Rebecka Gross | Strömstad LK | 40:36:00 |
41 | Marit Larsson | Falun | 40:36:00 |
42 | Therese Allbäck | Drift Running Club | 40:51:00 |
43 | Madelene Höglund | Team Walle SK | 41:01:00 |
44 | Madeleine Larsson | Fredrikshofs IF | 41:08:00 |
45 | Anna Eklöf | Bromma | 41:08:00 |
46 | Miranda Enigk | Spånga | 41:12:00 |
47 | Jenny Lindqvist | Skellefteå | 41:12:00 |
48 | Linda Take | Karlstad | 41:16:00 |
49 | Rebecka Ahlström | Runacademy IF | 41:18:00 |
50 | Monica Pihl | Borås SK | 41:20:00 |
51 | Göteborg Sigurbergsdottir | Göteborg | 41:22:00 |
52 | Malin Börjesjö | Sundbybergs IK | 41:25:00 |
53 | Sara Ulrika Holmgren | Team Granarolo | 41:27:00 |
54 | Vendela Hillström | Spårvägens FK | 41:32:00 |
55 | Stina Bergman Lindskog | Hälle IF | 41:40:00 |
56 | Linda Jogren | Täby | 41:52:00 |
57 | Magdalena Grunder | Järfälla OK | 41:54:00 |
58 | Tove Bergström | Stockholm | 42:01:00 |
59 | Frida Eriksson | Västerås LK | 42:04:00 |
60 | Hanna Israelsson | Solna | 42:04:00 |
61 | Hanna Svensson | Tjalve FIF | 42:08:00 |
62 | Katarina Löf Hagström | Spårvägens FK | 42:11:00 |
63 | Therese Carlsson | LK Roslagen | 42:19:00 |
64 | Sarah-Jane Barrable | FK Studenterna | 42:22:00 |
65 | Maria Nagle | IF Start | 42:25:00 |
66 | Haley Quantz | ASICS FrontRunner | 42:29:00 |
67 | Hanna Oja | Vällingby | 42:39:00 |
68 | Moa Karlsson | Lögdeå | 42:44:00 |
69 | Matilda Andersson | Stockholm | 42:46:00 |
70 | Lovisa Henning | Öbacka LK | 42:46:00 |
71 | Sofi Haag Wallberg | Norrköping | 42:51:00 |
72 | Ida Lilja | Örebro AIK | 42:55:00 |
73 | Jessica Hagenius | GroupM Sweden AB | 42:57:00 |
74 | Frida Jönsson | Lidingö | 43:02:00 |
75 | Julia Lindberg | Sollentuna | 43:02:00 |
76 | Emilie Tilstam | Bromma | 43:06:00 |
77 | Jennie Lind | Hässelby SK | 43:08:00 |
78 | Matilda Leepel | Karlstad | 43:09:00 |
79 | Zofia Bachmura | Uttran | 43:13:00 |
80 | Vilma Granlund | Åkersberga | 43:13:00 |
81 | Åsa Elmvik | Löpsteget IF | 43:21:00 |
82 | Hanna Vikman | Gellivare Skidallians IK | 43:26:00 |
83 | Edita Maggi | Fredrikshofs FIF | 43:27:00 |
84 | Annelie Karlsson | Lidingö | 43:38:00 |
85 | Sofia Bergman | Häljarp | 43:47:00 |
86 | My Lindskog | GF Idrott Landskrona | 43:51:00 |
87 | Anna-Katharina Bischof | Stockholm | 43:57:00 |
88 | Matilda Lindman | Örgryte IS | 43:59:00 |
89 | Anna-Karin Barcheus | Obbola | 44:00:00 |
90 | Charlotte Eklund | Team Fabege | 44:01:00 |
91 | Ellen Palm | Ljungby | 44:09:00 |
92 | Kristina Borgström | Stockholm | 44:16:00 |
93 | Stina Högemark | Vedums AIS | 44:18:00 |
94 | Ida Hofvander | Trosa | 44:19:00 |
95 | Sofia Bredenberg | Mariefred | 44:19:00 |
96 | Malin Leoo | Skövde | 44:23:00 |
97 | Josefina Nilsson | The Heartbreakers | 44:27:00 |
98 | Sara Norgren | Ludvika FFI | 44:28:00 |
99 | Anna Thornberg | Halmstad | 44:29:00 |
100 | Sonja Aizman | Älvsjö | 44:03:00 |
Resultat Tjejmilen 2021
Resultat 10 km - Top 100
Placering | Namn | Klubb | Resultat |
---|---|---|---|
1 | Meraf Bahta | SWE/Hälle IF | 00:32:41 |
2 | Sara Lahti | SWE/Hässelby SK | 00:32:42 |
3 | Carolina Wikström | SWE/LK Roslagen | 00:33:28 |
4 | Hanna Lindholm | Huddinge AIS | 00:33:37 |
5 | Johanna Peiponen | FIN/Rovaniemen Lappi | 00:34:00 |
6 | Nina Chydenius | FIN/Gamlakarleby IF | 00:34:03 |
7 | Laura Manninen | FIN/Kenttäurheilijat -58 | 00:34:34 |
8 | Camilla Elofsson | Huddinge AIS | 00:35:01 |
9 | Linnéa Sennström | Hässelby SK | 00:35:16 |
10 | Johanna Salminen | FK Studenterna | 00:35:21 |
11 | Johanna Bäcklund | Runacademy IF | 00:35:28 |
12 | Lisa Bergdahl | Sävedalens AIK | 00:36:09 |
13 | Louise Wiker | Hässelby SK | 00:36:29 |
14 | Olivia Weslien | IF Göta Karlstad | 00:36:35 |
15 | Annika Andersson | Keep Up RC | 00:36:48 |
16 | Lisa Clark | FK Studenterna | 00:36:50 |
17 | Weronika Brzuchalska | FK Studenterna | 00:37:15 |
18 | Emma Fogelqvist | Spårvägens FK | 00:38:53 |
19 | Ida Tryggveson | Uppsala | 00:38:57 |
20 | Anna Lindgren | Lulekamraterna | 00:39:02 |
21 | Carin Brink | FK Studenterna | 00:39:23 |
22 | Annika Löfström | Hemlingby LK | 00:39:38 |
23 | Sabina Korpela | FK Studenterna | 00:39:41 |
24 | Lin Mandelberg | Roma IF | 00:39:47 |
25 | Anna Hagberg | Falu IK | 00:40:00 |
26 | Erika Svanborg | Spårvägens FK | 00:40:34 |
27 | Rebecka Gross | Strömstad LK | 00:40:40 |
28 | Sofia Norgren | ASICS FrontRunner | 00:40:44 |
29 | Emma Croner | IF Mantra Sport | 00:41:03 |
30 | Anna Enders | Malungs IF | 00:41:21 |
31 | Nelly Jansson | Stockholm | 00:41:37 |
32 | Josefine Falk | Nacka | 00:41:45 |
33 | Johanna Östblom | Bromma | 00:42:20 |
34 | Alice Kristiansen | Nacka | 00:42:26 |
35 | Frida Eriksson | Västerås LK | 00:42:34 |
36 | Jennie Lind | Hässelby SK | 00:42:44 |
37 | Frida Rydelius | Runacademy | 00:42:47 |
38 | Therese Allbäck | Drift Running Club | 00:42:53 |
39 | Katarina Löf Hagström | Spårvägens FK | 00:42:58 |
40 | Frida Svelander | Lidingö | 00:43:21 |
41 | Clara Lundell | Jönköping | 00:43:40 |
42 | Hanna Vikman | Gellivare Skidallians IK | 00:43:46 |
43 | Kristina Borgström | Stockholm | 00:43:49 |
44 | Haley Quantz | Stockholm | 00:43:57 |
45 | Ida Grimheden | Mälarhöjdens IK | 00:44:03 |
46 | Emilia Ohlin | Göteborg | 00:44:06 |
47 | Emma Forsberg | Stockholm | 00:44:07 |
48 | Fabia Egle | Ekerö | 00:44:08 |
49 | Alex Smethurst | Rimbo | 00:44:28 |
50 | Elin Bengtsson | Halmstad | 00:44:29 |
51 | Malin Leoo | Örebro | 00:44:30 |
52 | Mikaela Maillefer | Epalinges, SUI | 00:44:46 |
53 | Christina Johansson | IF Kville | 00:44:50 |
54 | Susanne Hakola | IFK Umeå | 00:44:53 |
55 | Vilma Granlund | Åkersberga TF | 00:44:53 |
56 | Anna-Carin Söderström | Malungs IF | 00:44:56 |
57 | Golli Pirzadeh | Stockholm | 00:45:00 |
58 | Josefina Trende | Nora Runners | 00:45:01 |
59 | Lina Modén | Coachanna | 00:45:18 |
60 | Emilie Dawrin | Värmdö | 00:45:22 |
61 | Hanna Svensson | Tjalve IF Norrköping | 00:45:30 |
62 | Annelie Karlsson | Lidingö | 00:45:34 |
63 | Tove Gustafsson | IFK Umeå | 00:45:35 |
64 | Petra Henriksson Nousiainen | Vintrosa | 00:45:47 |
65 | Ellen Palm | Ljungby | 00:46:06 |
66 | Frida Hansson | Stenungsund FI | 00:46:16 |
67 | Anna Fernlund | Huddinge | 00:46:28 |
68 | Lina Lundmark | Skarpnäck | 00:46:30 |
69 | Linda Flink | Västerås | 00:46:36 |
70 | Maria Åslund | Åkersberga | 00:46:45 |
71 | Matilda Thelin | Runacademy IF | 00:46:47 |
72 | Gittan Sandström | Nyköping | 00:46:52 |
73 | Eva Löndahl Thurang | Stockholm | 00:46:55 |
74 | Jenny Nyqvist | Sundbyberg | 00:46:59 |
75 | Jenny Westlin | Sats Sportsclub | 00:47:00 |
76 | Jenny Hirsch | Vetlanda | 00:47:01 |
77 | Alexandra Buylova | Bromma | 00:47:09 |
78 | Olivia Stålebrink | Lund | 00:47:09 |
79 | Jennie Larsson | Briljannterna | 00:47:14 |
80 | Paulina Gregorc | Göteborg | 00:47:21 |
81 | Cajsa Persson | Häverödals SK | 00:47:35 |
82 | Åsa Hörnqvist | Huddinge | 00:47:35 |
83 | Veronica Dahlberg | Nyköping | 00:47:36 |
84 | Maria Jensen | Gärdet | 00:47:36 |
85 | Johanna Schultz | Falun | 00:47:42 |
86 | Lisa Hollander | Ekerö | 00:47:43 |
87 | Maria Holm | Huddinge | 00:47:44 |
88 | Saga Stenman | Röbäck | 00:47:47 |
89 | Anna Franke | Johanneshov | 00:47:51 |
90 | Annika Persson | Indals-Lidens SK | 00:47:52 |
91 | Anna Lundkvist | Runacademy IF | 00:47:53 |
92 | Johanna Antevik | Vaxholm | 00:47:57 |
93 | Åsa Söderlund | Göteborg | 00:47:59 |
94 | Carolin Josefsson | Stenungsund | 00:48:01 |
95 | Ann-Charlotte Edlund | Stockholm | 00:48:04 |
96 | Rosita Lincoln | Plan International Sverige | 00:48:05 |
97 | Elin Gustring | Stockholm | 00:48:07 |
98 | Hanna Oja | Vällingby | 00:48:11 |
99 | Elin Thunborg | Mariestad | 00:48:20 |
100 | Alexandra Schollin | Stenungsund | 00:48:20 |
Alla resultat och foton från Tjejmilen
Mer löpning i Sverige:
Kommentar schreiben