LIVE-resultat och officiella rankningar från Stockholm Marathon.

Resultatlistorna från Stockholm Marathon på 4.6.2022. På den här sidan hittar du även rankningar från tidigare år (2021).

Resultat Stockholm Marathon 2022

Resultat Män: Top 100

PosNameNat.Time
1 Kirwa Felix Kenya 02:11:08
2 Kesete Merhawi Eritrea 02:11:45
3 Langat John Kenya 02:12:39
4 Tesfay Berhane Eritrea 02:14:42
5 Russom Samuel Hässelby SK 02:15:39
6 Gerratana Guiseppe Italien 02:18:33
7 Walleräng Olle Sparvägens FK 02:20:05
8 Casteel Archie Sparvägens FK 02:20:59
9 Lundgren Daniel Turebergs FK 02:21:14
10 Tulu Chala Ebba Keep Up RC 02:21:17
11 Brown T-Roy USA 02:22:26
12 Lundberg Jesper Hunflens LS 02:22:33
13 Lääs Kristofer Keep Up RC 02:24:53
14 Parisi Luca Italien 02:26:51
15 Young Michael Storbritannien 02:29:10
16 Grönwall Fred FK Studenterna 02:29:24
17 Fransson Anders Ranäs 4H 02:29:29
18 Helander Viktor Eksjö Södra IK 02:30:28
19 Hatefnejad Tony Hälle IF 02:30:37
20 Olsson Elov Ockelbo SK 02:31:01
21 Vall Markus Fredrikshofs FIF 02:31:40
22 Zeffer Henrik Kungsholmen BBK 02:31:46
23 Lundegärd Andreas FK Studenterna 02:31:53
24 Sjöblom Niklas Terrible Tuesdays AC 02:32:08
25 Äberg Marcus Tjalve FIF 02:33:43
26 Eriksson Fredrik IK Akele 02:33:47
27 Lagerlöf Erik Terrible Tuesdays Athletic Club 02:34:24
28 Söderberg Alexander Sparvägens FK 02:34:45
29 Kronborg Joel Hässelby SK 02:35:28
30 Lund Oskar Fredrikshofs FIF 02:36:01
31 Niitsuma Takuya Japan 02:36:29
32 Skjeflo Espen Norge 02:36:53
33 Wellermark Mattias IK Akele 02:36:55
34 Skoog Henrik Sparvägens FK 02:37:07
35 Olsson Robert Finnskogarnas SK 02:37:18
36 Ingberg Andreas Örebro AIK 02:37:28
37 Hennon Alexandre Frankrike 02:37:43
38 Yassin Nuray Hälle IF 02:38:58
39 Ahlund Niklas Uppsala 02:39:24
40 Karlsson Simon Tisdagsklubben Örebro 02:39:46
41 Ainouz Filip Fredrikshofs FIF 02:39:49
42 Ähsberg Magnus Apladalens LK 02:39:55
43 Stenman Adam Terrible Tuesdays AC 02:40:01
44 Brander Anton Karlstad 02:40:03
45 Grip Oskar Fredrikshofs FIF 02:40:34
46 Moren Björn IK Akele 02:40:34
47 Dahlgren Victor Brattas CK 02:40:41
48 Ösmark Mathias Fredrikshofs FIF 02:40:41
49 Widing Erik Sollentuna 02:40:47
50 Seweling Philip Fredrikshofs FIF 02:40:57
51 Theander Claes HiQ Sports Club 02:40:59
52 Sären Johan Järngrinden IF 02:41:05
53 Persson Eskil Hammarby IF 02:41:07
54 Edström Thomas Jalles TC 02:41:20
55 Leonardsson Gustaf Örebro AIK 02:41:28
56 Hartikainen Antti Finland 02:41:28
57 Flockhart Mikael Bauhaus sportclub 02:41:43
58 de Pedro Domingo Hector Hässelby SK 02:41:55
59 Segersten Lukas Enköpings AI 02:42:13
60 Berg Rendahl Alexander FK Studenterna 02:42:37
61 Bjernhagen Hannes Fredrikshofs FIF 02:43:14
62 Leblanc Renaud Belgien 02:43:45
63 Elinder Daniel Papphammarpojkarna 02:43:56
64 Maria Medina Joan Josep Spanien 02:44:00
65 Tedborn Fredrik FK Studenterna 02:44:21
66 Rörvik Kim FK Studenterna 02:44:43
67 Gustavsson Oscar Vallentuna-Össeby OL 02:44:46
68 Hidalgo Migueles Jairo Club Atletismo Amigos del Canal 02:45:13
69 Bäcklund Emil Uppsala LK 02:45:39
70 Mathson Andreas IF Linnea/Running Mood 02:45:53
71 Söderstedt Andreas Sundsvalls FI 02:46:11
72 Gidewall Martin IFK Tumba 02:46:23
73 Lid Nordby Johan Norge 02:46:30
74 Melikov Kristjan Estland 02:46:42
75 Franco Cereceda Daniel IKJ Haninge 02:46:56
76 Dalen Even Norge 02:47:24
77 Löfgren Robert IF Linnea 02:47:37
78 Emilsson Thomas Terrible Tuesdays Triathlon Club 02:48:00
79 Larsson David Sollentuna 02:48:18
80 Mollwing Henrik IFK Umeä Löpning 02:48:41
81 Hummerdal Björn Fredrikshofs FIF 02:48:53
82 Biten Niklas Hässelby SK 02:49:03
83 Ljungquist Lars TSM Running 02:49:03
84 Boman Kenneth Lulekamraterna 02:49:17
85 Nilsson Marcus Lulekamraternas MLK 02:49:39
86 Johansson Erik Terrible Tuesdays Athletic Club 02:49:43
87 Olsson Henrik LK TV-88 02:49:44
88 Tapanila Hannu Finland 02:49:51
89 Bundle Nick Bromma 02:50:04
90 Jansson Fredrik Stockholm 02:50:12
91 Quetglas Caldes Jaume Spanien 02:50:13
92 Karnell Simon Bonanza Running Club 02:50:19
93 Johansson Marcus Sandvik SRP AB 02:50:23
94 Wärn Björn Terrible Tuesdays AC 02:50:30
95 Biesbjerg Jensen Asmund Danmark 02:50:42
96 Larsson Daniel Gällivare Nilivaara IS 02:50:51
97 Johansson Jonas Linköping 02:50:52
98 Sundin Jonas Stockholm 02:50:55
99 Alvaeus Jonatan Upsala IF 02:50:57
100 Floberg Jonas Stockholm 02:50:58

Resultat Kvinnor: Top 100

PosNameNat.Time
1 Haileslase Tsige Etiopien 02:31:48
2 Korikwiang Pauline Kenya 02:32:18
3 Kwambau Mercy Kenya 02:33:43
4 Cherono Judith Kenya 02:34:42
5 Lindholm Hanna HögbyIF 02:36:39
6 Chepkwony Betty Kenya 02:37:08
7 Chesang Kakuri Esther Kenya 02:37:29
8 Chepkwony Caroline Kenya 02:39:27
9 Erdelyi Zsofia Ungern 02:40:54
10 Lech Erica Örebro AIK 02:46:08
11 Ringström Louise Sparvägens FK 02:46:48
12 Wiklund Äsa Trangsvikens IF 02:47:34
13 Strate Stephanie Tyskland 02:47:56
14 Bengtsson Linn Sparvägens FK 02:48:11
15 Johansson Annelie Hälle IF 02:48:28
16 Schulstad Fanny KFUM Örebro 02:49:35
17 van Sitteren Liduina Örebro AIK 02:50:07
18 Saksi Elmina Tjalve FIF 02:52:27
19 Sigfridson Ebba Terrible Tuesdays AC 02:52:48
20 Henriksson Evelina IFK Umea 02:53:12
21 Björnberg Jenny Falu IK 02:55:13
22 Smedman Sofia Billingen X-trail Sports club 02:59:15
23 Lindh Olivia Stockholm 02:59:38
24 Gustafsson Moa FK Studenterna 02:59:39
25 Löf Hilda Apladalens LK 03:01:12
26 Rutström Jenny Öbacka LK 03:01:15
27 Urminska Daniela Slovakien 03:02:51
28 Axelsson Rebecca Keep Up RC 03:03:07
29 Hallgren Helena Simlangsdalens IF 03:03:36
30 Norgren Sofia Ludvika FFI 03:03:51
31 Birmingham Ellen Solna 03:05:28
32 Lindqvist Jenny Skelleftea 03:06:53
33 Arvered Charlotte STC 03:07:55
34 Lutti Kajsa Uppsala LK 03:08:08
35 Ahlstrand Emma IFK Växjö 03:09:58
36 Steis Tatyana USA 03:11:06
37 Granström Olofsson Emma Stockholm 03:11:08
38 Gedin Julia Liv Terrible Tuesdays 03:11:10
39 Gustafsson Johanna Billingen X-trail Sports club 03:11:49
40 Junnila Elina Finland 03:11:58
41 Lagerström Karin Oskarshamn RC 03:12:19
42 Hedberg Madeleine Team Kämpaslätta 03:12:36
43 Svalstedt Johanna Sundbybergs IK 03:12:47
44 Bolander Jenny Tjalve FIF 03:12:57
45 Lindgren Anna Lulekamraterna 03:13:19
46 Ulvegren Albina Team AnyPace Sweden 03:13:24
47 Marceau Jessica Tomelilla 03:13:25
48 Kengo Veronica Finland 03:13:45
49 Dombos Alice Lidingö 03:13:47
50 Brzuchalska Weronika FK Studenterna 03:13:50
51 Cordt Marie Danmark 03:14:15
52 Stener Josefine Bromma 03:14:18
53 Pettersson Ninni IK Heros 03:14:33
54 Lantto Annika Pello IF 03:14:39
55 Runfors Camilla Athletic Club Salt Lake 03:14:47
56 Elfström Kristine Lysekils SLF 03:15:26
57 Allbäck Therese Stockholm 03:15:40
58 Johansson Elin Kolmarden 03:16:09
59 Bergmann Lea Tyskland 03:16:12
60 Strand Malin Sävedalens AIK 03:16:15
61 Kvapil Helena Stockholm City Triathlon 03:16:18
62 Ottosson Jannike Team Blekinge 03:16:33
63 Mäkäräinen Leena Finland 03:16:51
64 Elinder Karin Stockholm 03:17:00
65 Eriksson Catharina Huddinge AIS 03:17:11
66 Erneby Eva-Maj Västeras LK 03:17:21
67 Valkeaoja Henrietta Tyresö 03:17:23
68 Ahlberg Camilla Boras LK 03:17:29
69 Johnsson Julia Örebro AIK 03:17:55
70 Papougnot Florence Frankrike 03:18:47
71 Gerpott Fenja Tyskland 03:18:48
72 Ericson Hallen Fanny Hallandsgatan 03:18:52
73 Holstad Emma Lidingö 03:19:00
74 Jennings Caroline USA 03:19:32
75 Hughes-Hallett Meghan Storbritannien 03:19:32
76 Isaksson Linnea TTGU IF 03:19:40
77 Hildell Alexandra Lund 03:19:51
78 Sjölander Sandra Stockholm 03:20:02
79 Hadenius Anna TSM Running 03:20:22
80 O'Brien Sarah Uppsala 03:20:45
81 Björneboe Janne Storflor Norge 03:20:53
82 Vinblad Elin Hagaby GoIF, Örebro 03:21:17
83 Wahlberg Zara Stockholm 03:21:20
84 Uvesten Petra Skövde Triathlon 03:21:24
85 Söderman Gabriella Täby IS 03:21:27
86 Nyström Anna IF Göta Karlstad 03:22:18
87 Bäck Asa Himmeta IF 03:22:30
88 Wellner Annika Umara SC 03:22:34
89 Bergström Tove Stockholm 03:22:54
90 Larsson Marit Falun 03:23:23
91 Nyberg Linda Stockholm 03:23:39
92 Anastasio Marta Italien 03:23:45
93 Pernevill Anna-Karin Frösö IF 03:23:48
94 Olofsson Sofia Täby 03:23:58
95 Stengard Jenny TTB Värmdö 03:24:12
96 Brandt Frida Club Active Island 03:24:45
97 Doverlid Josefin Trondheim, Norge 03:25:35
98 Ullberg Anna Go Running, Skarpäng 03:25:42
99 Bernebrant Sarah Stockholm 03:25:45
100 Kvarfordh Sara IF Linnea 03:26:02

Fullständig resultatlista från Stockholm Marathon


Resultat från tidigare år:

Resultat Stockholm Marathon 2021

Resultat Män - Top 100

PosNameClubTime
1 Teferi Fikadu Etiopien 02:12:24
2 Kiplagat James Kenya 02:12:26
3 Korir Ronald Kenya 02:12:30
4 Tsegay Samuel Hälle IF 02:12:34
5 Russom Samuel Hässelby SK 02:13:38
6 Girma Teshome Etiopien 02:13:53
7 Kiptoo Wilfred Kenya 02:13:55
8 Limo Jackson Kibet Kenya 02:14:32
9 Nilsson David Högby IF 02:14:33
10 Too Eliud Kibet Kenya 02:15:43
11 Leandersson Jonas IF Göta Karlstad 02:16:40
12 Chala Ebba Tulu Keep Up RC 02:18:24
13 Laas Kristofer Keep Up RC 02:19:08
14 Mohamed Mustafa Hälle IF 02:19:19
15 Kipchirchir Stanley Kenya 02:20:37
16 Fransson Anders Ranäs 4H 02:26:08
17 Grönwall Fred FK Studenterna 02:26:29
18 Anfält Erik Örebro AIK 02:26:41
19 Henningsson Niklas Sundbybergs IK 02:28:18
20 Sultan Emil Fredrikshofs FIF 02:28:45
21 Yassin Nuray Hälle IF 02:28:58
22 Wikström Patrik IFK Umeä 02:29:28
23 Eklund Patrik Handelsbanken IF 02:30:14
24 Eriksson Fredrik IK Akele 02:30:32
25 Karoutzos Panagiotis Grekland 02:31:07
26 Smith Axel Björnstorps IF 02:32:16
27 Nilsson Jonas Örebro AIK 02:32:39
28 Snellman Josef IFK Kristinehamn 02:33:17
29 Jaranowski Andrzej Polen 02:33:32
30 Hultegärd Linus Sävedalens AIK 02:34:39
31 Seweling Philip Fredrikshofs FIF 02:35:16
32 Van Vracem Arnaud Belgien 02:35:50
33 Skoog Henrik Spärvägens FK 02:35:55
34 Ingberg Andreas Örebro AIK 02:36:17
35 Kronborg Joel Hässelby SK 02:36:24
36 Olsson Robert Finnskogarnas SK 02:36:54
37 Dahlgren Victor Brattäs CK 02:36:59
38 Fincke Simo-Pekka Finland 02:37:06
39 Theander Claes HiQ Sports Club 02:37:13
40 Segersten Lukas Enköpings AI 02:37:20
41 Lund Oskar Fredrikshofs FIF 02:37:30
42 Fahlen Jonatan Proletären FF 02:37:42
43 Lappalainen Eemi Finland 02:37:48
44 Ahlund Niklas Uppsala 02:37:51
45 Ainouz Filip Fredrikshofs FIF 02:37:53
46 Grip Oskar Fredrikshofs FIF 02:38:14
47 Söderberg Alexander Spärvägens FK 02:38:17
48 Karlsson Simon Tisdagsklubben Örebro 02:38:30
49 Thelin Joakim Upsala IF 02:38:30
50 Olsson Bad Olle Hallens Sportklubb 02:39:03
51 Brattander Henrik Huddinge AIS 02:39:35
52 Steenslev Emil Alexander Danmark 02:40:17
53 Elinder Daniel Papphammarpojkarna 02:40:33
54 Överfjord Daniel Västeras LK 02:40:51
55 Pokorny Sebastian Bergab-Berggeologiska Un... 02:40:59
56 Sauter Bailey USA 02:41:00
57 Schager Johan Stockholm 02:41:09
58 Gustavsson Oscar Vallentuna-Össeby OL 02:41:36
59 Franco Cereceda Daniel IKJ Haninge 02:41:44
60 Karlsson Mattias Stockholm LDK 02:42:23
61 Frisk Joakim Västeras FK 02:42:27
62 Ähsberg Magnus Apladalens LK 02:43:01
63 Pino Robin Uppsala LK 02:43:20
64 Bäckström Joakim IFK Umea 02:43:21
65 Gidewall Martin IFK Tumba 02:43:35
66 Olsson Henrik LK TV-88 02:43:46
67 Lee-Ohlsson Fredrick FK Studenterna 02:44:11
68 Olson Molle Källbottens IK 02:44:28
69 Ray David Stockholm 02:44:28
70 Mathson Andreas IF Linnea/Running Mood 02:44:56
71 Svederman Joakim Älsten 02:45:02
72 Nordqvist David Johanneshov 02:45:16
73 Ahde Carl-Johan Fredrikshofs FIF 02:45:35
74 Kjellander Erik Punkrun Stockholm 02:45:56
75 Westerdahl Staffan Fredrikshofs FIF 02:46:02
76 Lundgren Bjömqvist Christoff Katrineholms SK 02:46:23
77 Öster Bill Karlshamn SK Triathlon 02:46:26
78 Olsson Henrik Terrible Tuesday Triathlon ... 02:46:34
79 Boman Kenneth Lulekamraterna 02:46:41
80 Rädström Fredrik Hällefors LK 02:47:07
81 Uggla Pär Högbo GIF 02:47:12
82 Silva Antero Hässelby SK 02:47:16
83 Tisjö Mikael Bälsta IK/Team Bauhaus 02:47:24
84 Jansson Fredrik Stockholm 02:47:29
85 Österholm Toni Hälle IF 02:47:32
86 Eriksson Mikael IF Mantra Sport 02:47:51
87 Ahlberg Johan Västeräs 02:48:01
88 Hermansson Jens Edsbyn 02:48:18
89 Liljenroth Markus Örebro AIK 02:48:25
90 Degselius Herman FK Studenterna 02:48:30
91 Biten Niklas Hässelby SK 02:48:33
92 Lindholm Tommi Finland 02:48:40
93 Sundström Fredrik Stockholm 02:48:41
94 Lind Thomas Ullensaker/Kisa 02:48:43
95 Johansson Jonas Linköping 02:48:48
96 Näslund Matti XCSTHLM 02:48:50
97 Biranvand Yavar Västeräs LK 02:49:03
98 Ruault Thomas Frankrike 02:49:10
99 Forsman Johan Nacka 02:49:11
100 Österlund Vilgot Uppsala LK 02:49:24

Resultat Kvinnor - Top 100

PosNameClubTime
1 Anmut Atalel Etiopien 02:29:03
2 Wikström Carolina LK Roslagen 02:29:56
3 Fougberg Charlotta Ullevi FK 02:31:08
4 Lindholm Hanna Huddinge AIS 02:32:27
5 Morozova Alexandra Ryssland 02:32:44
6 Momanyi Grace Kenya 02:36:38
7 Elofsson Camilla Huddinge AIS 02:38:39
8 Salminen Johanna FK Studenterna 02:41:15
9 Bäcklund Johanna Runacademy IF 02:41:52
10 Zewoldemariam Kebebus Etiopien 02:42:10
11 Hellsten Liselotte Sparvägens FK 02:42:57
12 Henriksson Evelina IFK Umea 02:45:42
13 Björnberg Jenny Falu IK 02:45:51
14 Mindaye Gete Etiopien 02:47:03
15 Nelsson Sofie Terrible Tuesdays Athletics... 02:47:38
16 Wiklund Äsa Trangsvikens IF 02:47:53
17 Gibrand Malin FK Studenterna 02:48:58
18 Saksi Elmina Tjalve IF Norrköping/ASIC... 02:53:41
19 Aly Sarah Terrible Tuesdays Athletics. 02:56:04
20 Brzuchalska Weronika FK Studenterna 02:56:37
21 Michold Frida IK Akele 02:56:39
22 Tömqvist Hanna Akersberga Triathlonförening 02:57:49
23 Lindgren Anna Lulekamraterna 02:57:53
24 Söderberg Emeli IFK Skövde 02:59:43
25 Kengo Veronica Finland 03:02:04
26 Karlsson Elisabet Keep Up RC 03:02:11
27 Lutti Kajsa Uppsala LK 03:03:12
28 Gustafsson Moa FK Studenterna 03:03:29
29 Löf Hilda Apladalens LK 03:03:56
30 Norgren Sofia Ludvika FFI 03:04:38
31 Runfors Camilla Athletic Club Salt Lake 03:04:40
32 Marceau Jessica Tomelilla 03:05:51
33 Weise Wiebke Tyskland 03:06:18
34 Lindqvist Jenny Skelleftea 03:06:50
35 Björn Mimmi Team Björn 03:07:28
36 Falk Frida Skelleftea AIK 03:07:51
37 Hedbäck Emma Stockholm 03:09:07
38 Nilsson Johanna IFK Umea 03:11:02
39 Davidsson Louise Simlangsdalens IF 03:11:05
40 Svalstedt Johanna Sundbybergs IK 03:11:05
41 Ring Lisa IK NocOut.se 03:11:06
42 Haas Hedwig OK Linne 03:11:12
43 Bolander Jenny Tjalve IF Friidrott Norrköping 03:11:16
44 Björk Ingrid IF Linnea 03:11:47
45 Tengbert Elin Västeras Löparklubb 03:11:54
46 Mandelberg Lin Roma IF 03:13:23
47 Carlsson Therese Uppsala 03:13:24
48 Örmin Anna Umea 03:13:33
49 Junnila Elina Finland 03:14:05
50 Holmquist Charlotte Lidingö 03:14:18
51 Larsson Maria Länsförsäkringar Stockholm 03:14:20
52 Englund Nina Saltsjö-Boo 03:14:37
53 Johansson Linnea Märsta 03:15:12
54 Ottosson Jannike Team Blekinge 03:15:25
55 Kvapil Helena Sthlm City Triathlon 03:15:35
56 Allbäck Therese Drift Running Club 03:16:22
57 Wallin Mia As IF 03:17:07
58 Axelsson Gunilla Uppsala LK 03:17:13
59 Stener Josefine Bromma 03:17:22
60 Höglund Madelene Gävle 03:17:31
61 Landen Camilla Terrible Tuesdays AC 03:17:31
62 Nyberg Linda Stockholm 03:18:10
63 Honek Jennifer LSG Karlsruhe 03:18:32
64 Larsson Elin Stockholm 03:19:09
65 Fredriksson Therese Boräs Löparklubb 03:19:25
66 Persson Janette Falkenberg Allstars 03:19:39
67 Andersson Cecilia RV 03:19:50
68 Olsson Marie-Louise Finnskogarnas IK 03:20:00
69 Stengärd Jenny TTB Värmdö 03:20:15
70 Rämö Anne TSM Running 03:20:26
71 Emilsson Annie Uppsala 03:20:28
72 Mukhametshyna Kseniia Ukraina 03:20:31
73 Wigren Malin Locum IF 03:21:05
74 Lantto Annika Pello IF 03:21:18
75 Mäkäräinen Leena Finland 03:21:26
76 Wellner Annika Göteborg 03:21:36
77 Frimodt Karin IF Linnea 03:21:37
78 Ullberg Anna Go Running, Skarpäng 03:21:52
79 Hedman Frida Stockholm City Triathlon 03:21:53
80 Tonttila Kialiina Finland 03:21:58
81 Talja Maria Majorna IK 03:22:06
82 Bergsten Veronica Lulekamraterna 03:22:07
83 Luks Renee Eskilstuna 03:22:32
84 Bäck Äsa Himmeta IF 03:22:51
85 Siden Linn Stockholm 03:23:12
86 Johnsen Cathrine Andrea Norge 03:23:16
87 Ulvegren Albina Team AnyPace Sweden 03:23:34
88 Nyfors Janina Knivsta 03:23:36
89 Grandell Pia-Maria Uppsala 03:24:16
90 Wojcik Natalia Bro 03:24:32
91 Nordqvist Kristin Eksjö SOK 03:24:40
92 Elinder Karin Stockholm 03:24:45
93 Stolpe Erika Karlstad 03:25:22
94 Calegari Laura Sundbyberg 03:25:24
95 Zide Marie Bromma 03:25:50
96 Olofsson Sofia Täby 03:26:03
97 Gunnelin Karin Västeras 03:26:07
98 Eklöf Kristin Sätra IF 03:26:07
99 Sigurdson Jannica Hägersten 03:26:12
100 Bergholm Äsa Huskvarna 03:26:18

Alla resultat och foton från Stockholm Marathon

Blogheim.at Logo