LIVE-resultat och officiella rankningar från Stockholm Halvmarathon.

Resultatlistorna från Stockholm Halvmarathon på 07.09.2024. På den här sidan hittar du även rankningar från tidigare år (2021, 2022, 2023).

Resultat Stockholm Halvmarathon 2024

Resultat Män 2024:

Resultaten kommer att finnas online om några minuter. Vänligen uppdatera sidan.

Resultat Kvinnor 2024:

Kommer snart att vara online...

Fullständig resultatlista från Stockholm Halvmarathon


Resultat från tidigare år:

Resultat Stockholm Halvmarathon 2023

Resultat Män 2023:

PosNameTeamTime
1 Estrada Diego USA 01:03:03
2 Chala Ebba Tulu Keep Up RC 01:04:47
3 Svensk Emil Stora Tuna Orienteringsklubb 01:06:24
4 Nilsson David Högby IF 01:06:51
5 Djurberg Axel Hässelby SK 01:07:38
6 Popov Artem IFK Mora OK 01:08:50
7 Moakes Samuel Storbritannien 01:09:45
8 Normelli Karl Keep Up RC 01:10:00
9 Jonsson Mattias F. Balsta IK-AB Durgo 01:10:31
10 Olsson Dennis Sparvägens FK 01:10:38
11 Andemariam Heshlu Keep Up RC 01:10:53
12 Lääs Kristofer Keep Up RC 01:11:36
13 Lindskogen Oscar Fredrikshofs FIF 01:11:45
14 Kaluza Mateusz Polen 01:12:22
15 Jungar Eirik Turebergs FK 01:12:28
16 Gjevre Jostein Norge 01:12:45
17 Sällstedt Patrik Valla 01:12:59
18 Äberg Marcus Tjalve FIF 01:13:14
19 Falk Johan Gustavsberg 01:13:17
20 Hallbäck Marcus YO Running Club 01:13:34
21 Johansson Ludvig IFK Lidingö 01:13:38
22 Söderberg Alexander Sparvägens FK 01:13:45
23 Stjernlöf Mathias Eskilstuna FI 01:13:49
24 Jarbeck Martin FK Studenterna 01:13:58
25 Sandberg Oskar Malungs OK 01:14:10
26 Seweling Philip Fredrikshofs FIF 01:14:13
27 Rendahl Alexander FK Studenterna 01:14:24
28 Larsson Albin Vitamin Well 01:15:00
29 Ravenna Vernersson Niklas Stockholm 01:15:22
30 Tornier Francois Enskede 01:15:23
31 Pino Robin Uppsala LK 01:15:27
32 Bundle Nick Bromma 01:15:35
33 Berzell Love OK Ravinen 01:15:38
34 Stevens Thomas IF Mantra Sport 01:15:44
35 Novak Filip Tjeckien 01:15:49
36 Segersten Lukas Enköpings AI 01:15:50
37 Andersson Johannes Finspangs AIK 01:15:53
38 Bylund Tommy DPONLY Ski Club 01:15:59
39 Guiot Pierre-Yves Triathlon Väst 01:16:02
40 Kjellen David IF Göta Karlstad 01:16:03
41 Ahlund Niklas Uppsala 01:16:22
42 Bäcklund Emil Uppsala 01:16:28
43 Alvaeus Jonatan Upsala IF 01:16:28
44 Bodin Gustav Hässelby SK 01:16:29
45 Jansson Axel Stockholm 01:16:29
46 Jönsson Markus Ulricehamn 01:16:36
47 Förderer Micha Florian Tyskland 01:16:37
48 Power Declan Irland 01:16:42
49 Momats Erik Terrible Tuesdays AC 01:17:06
50 Argärds Mattias IFK Mora 01:17:08
51 Elinder Daniel Fredrikshofs FIF 01:17:11
52 Engberg Frej Stockholm 01:17:16
53 Westergren Daniel IF Mantra Sport 01:17:21
54 Norberg Olof Terrible Tuesdays AC 01:17:23
55 Söderlund Anders Glädjelöpa... Nacka Värmdö SK 01:17:43
56 Sjölund Andreas Team Nordic Trail/Sören SK 01:17:44
57 Lundqvist Anton BOE RC 01:17:44
58 Olsson Emil LK Roslagen 01:18:00
59 Regnström Jens Umara SC 01:18:03
60 Hall Mathias Järla Orientering 01:18:05
61 Plyhr Marcus Rise & Stride 01:18:21
62 Ellervik Emil Tjalve FIF 01:18:31
63 Krouwel Sander Kurt Falun-Borlänge SK 01:18:34
64 Jonsson Filip Carnegie IF 01:18:39
65 Dennis Adam Bromma 01:18:41
66 Wennergren Fabian Sudergarda Sprinterz 01:18:58
67 Huhta Henrik Ljustorp 01:19:00
68 Rapp Elias Västeras FK 01:19:07
69 Lindgren Daniel IF Mantra Sport 01:19:16
70 Ahlberg Johan Västeras 01:19:26
71 Frääs Simon Kebab 01:19:28
72 Ellem George Stockholm Run Club 01:19:32
73 Vonen Rasmus Norge 01:19:45
74 Popiuc Marius Malmö 01:19:49
75 Rosell Axel Huddinge AIS 01:19:50
76 Biten Niklas Hässelby SK 01:19:53
77 Rosberg Oscar Stockholm 01:19:54
78 Lyu Jiake Kina 01:19:56
79 Sassi Sterner Jonas Keep Up RC 01:19:59
80 Fieber Andreas Stockholm 01:20:00
81 Pettersson Oscar XC STHLM 01:20:06
82 Jeirud William Stockholm 01:20:11
83 Blackburn Sean Irland 01:20:13
84 Larsson David Solna 01:20:14
85 Vikander Filip Stockholm 01:20:25
86 Märtensson August Arsta 01:20:27
87 Blomberg John Lidingö 01:20:31
88 Fjellborg Henrik IFK Kiruna 01:20:37
89 Bouma Marinus Uppsala 01:20:37
90 Almqvist Mattias Ramboll Management Con... 01:20:38
91 Wilenius Karl Lidköpings VSK 01:20:41
92 Larson Gustav Arsta 01:20:44
93 Ström Marcus Täby 01:20:55
94 Svederman Joakim Hässelby SK 01:21:07
95 Lundgren Björnqvist Christoff. Katrineholm SK 01:21:08
96 Carlson Fredrik Fredrikshofs FIF 01:21:09
97 Young Stuart Stockholm City Triathlon 01:21:13
98 Barquero Mauricio Tafa Training 01:21:14
99 Bramstäng Philip Protector Försäkring 01:21:17
100 Westerdahl Staffan Fredrikshofs FIF 01:21:19

Resultat Kvinnor 2023:

PosNameTeamTime
1 Kissa Lovisa Uganda 01:16:33
2 Lindholm Hanna HögbyIF 01:16:38
3 Arfwedson Mikaela Sparvägens FK 01:18:39
4 Bäcklund Johanna Runacademy IF 01:18:54
5 van Sitteren Liduina Örebro AIK 01:20:00
6 Andersson Annika Keep Up RC 01:20:02
7 Rasmusson Julia LK Roslagen 01:20:49
8 Sihver Sofie IFK Lidingö SOK 01:20:52
9 Brzuchalska Weronika FK Studenterna 01:22:35
10 Olsson Julia Oskarshamn RC 01:22:57
11 Berg Astrid Stockholm 01:22:59
12 Saksi Elmina Tjalve FIF 01:23:39
13 Smalström Linnea Hälle IF 01:23:55
14 Karlsson Elisabet Keep Up RC 01:24:30
15 Emilsson Annie Vadstena 01:24:43
16 Gallo Elisa Italien 01:25:22
17 Axelsson Rebecca Keep Up RC 01:26:46
18 Ewerlöf Malin IFK Lidingö 01:26:50
19 Cederlund Felicia Fredrikshofs FIF 01:26:56
20 Taavo Beatrice Umara SC 01:27:19
21 Brink Carin Fredrikshofs FIF 01:27:22
22 Ulvegren Albina Fredrikshofs FIF 01:28:08
23 Lindqvist Anna Charlotte Norge 01:28:12
24 Rutström Jenny Öbacka LK 01:28:54
25 Croner Emma IF Mantra Sport 01:28:56
26 Rigdal Marie-Louise Urban Tribes 01:29:22
27 Bergström Tove Stockholm 01:29:37
28 Johansson Elin Kolmarden 01:30:21
29 S0rgjerd Victoria Elisa Joaki NTNUI 01:30:28
30 Ericson Hallen Fanny Urban Tribes 01:30:39
31 Nekby Amanda Runacademy IF 01:30:41
32 Kokke Pieke Nederländerna 01:31:14
33 Hultenberger Hilda Northvolt 01:31:31
34 Lundquist Fanny Stockholm 01:31:34
35 Allbäck Therese Drift Running Club 01:31:36
36 Kurra Hannele Lidingö 01:31:47
37 Brucker Annika FK Studenterna 01:31:50
38 Barman Kajsa Maratonlabbet 01:31:51
39 Domazetovsk Marina Nordmakedonien 01:31:54
40 Meinl Hanna Stockholm 01:31:56
41 Muhrbeck Sofia Novare 01:32:04
42 Saarela Helena IF Mantra Sport 01:32:04
43 Nymark Bohlander Nina 3City Triathlon 01:32:10
44 Porsmose Ninna Danmark 01:32:11
45 Emilsson Thea HKV 01:32:19
46 Korhonen Hanna Runacademy IF 01:32:37
47 Hernberg Louise Stockholm Run Club 01:33:08
48 Stener Josefine Stockholm 01:33:22
49 Bild Maria Urban Tribes 01:33:35
50 Hammer Sigrun Margrete Norge 01:33:37
51 Asp Jonna Solna 01:33:38
52 Linde Hanna Stockholm 01:33:48
53 Alsiö Moa IK Wilske 01:33:51
54 Flodin Stina Stockholm 01:33:51
55 Olsmats Eleonora Uppsala 01:33:58
56 Sadik Diane FK Studenterna 01:33:58
57 Alin Maria Vitamin Well 01:34:00
58 Widell Genborg Jennifer Gävle 01:34:06
59 Abrahamsson Lisa Gröndal 01:34:20
60 Groß Anna Österrike 01:34:36
61 Nordström Melina IF Linnea 01:34:37
62 Uggla Louise Karlstad 01:34:39
63 Lundin Lova Stockholm 01:34:44
64 Svensson Ida Bor 01:34:49
65 Mandelberg Lin Roma IF 01:34:53
66 Angström Eva Täby 01:35:06
67 Rädling Emelie Gröndal 01:35:30
68 Eriksson Madeleine Stockholm 01:35:35
69 Hirt Katharina Schweiz 01:35:37
70 Spets Julie Norge 01:35:38
71 Rennermalm Julia Fredrikshofs FIF 01:35:39
72 Segerbrand Tiffani Good Advice Sverige 01:35:41
73 Eriksson Catharina Farsta 01:35:43
74 Bokedal Madeleine FK Studenterna 01:35:44
75 Wigert Sofia Sten LK 01:35:46
76 Gelsberga Sokolova Madara ... Karlholmsbruk 01:35:53
77 Arnesson Rebecca Lulea 01:36:02
78 Karlsson Vilma Snättringe SK 01:36:03
79 Naesman Lovisa LJJ-Runners 01:36:04
80 Israelsson Hanna Solna 01:36:07
81 Berglund Alexandra Knivsta 01:36:08
82 Nyberg Dahlbäck Matilda Eskilstuna 01:36:12
83 Rapti Mina Grekland 01:36:13
84 Johansson Matilda Bauhaus Sportklubb 01:36:18
85 Björklund Sara Hemlingby LK 01:36:23
86 Graaf Emma CSK Ludvika Triathlon 01:36:26
87 Paulsen Maria Emhjellen Norge 01:36:32
88 Enander Beatrice Djursholm 01:36:35
89 Svensson Anna Stockholm 01:36:37
90 Ginty Maura Irland 01:36:38
91 Persson Beatrice Hässelby SK 01:36:43
92 Hjalmarsson Angelica Hägersten 01:36:48
93 Ejdenwik Savannah Solna 01:37:04
94 Hassaine Eneli Uppsala 01:37:07
95 Nordström Ella Kungsängen 01:37:10
96 Winberg Madeleine Solna 01:37:12
97 Kazimierczak Martha Pielagos 01:37:13
98 Faber Laura Louise Danmark 01:37:18
99 Stjernlöf Elin Linköpings Löparklubb 01:37:24
100 Grunder Magdalena Järfälla OK 01:37:25

Resultat Stockholm Halvmarathon 2022

Resultat Män: Top 100

PosNameClubTime
1 Abootorabi Mohammadreza Keep Up Running Club 01:05:41
2 Casteel Archibald Sparvägens FK 01:05:58
3 Abraha Adhanom Eskilstuna FI 01:08:26
4 Setthagen Hugo Sparvägens FK 01:10:47
5 Uhrbom Fredrik Sparvägens FK 01:10:50
6 Olsson Dennis Sparvägens FK 01:11:11
7 Jennings Patrik Danderyd 01:11:14
8 Österlund Anders Västeras SOK 01:12:09
9 Karlsson Simon Tisdagsklubben Örebro 01:12:20
10 Ahlund Niklas Uppsala 01:12:29
11 Seweling Philip Fredrikshofs FIF 01:12:41
12 Özdemir Direnc Cinqore AB 01:12:43
13 Hellström Erik Strands IF 01:12:55
14 Pino Robin Uppsala LK 01:13:23
15 Segersten Lukas Enköpings AI 01:13:26
16 Sällstedt Patrik Valla 01:13:37
17 Norman Niklas Hudiksvall 01:13:54
18 Pettersson Fredrik #löparvad 01:13:58
19 Jungar Eirik Arsta 01:14:04
20 Alvaeus Jonatan Upsala IF 01:14:07
21 Argärds Mattias IFK Mora 01:14:21
22 Smedberg Christian Nacka Värmdö Skidklubb 01:14:23
23 Hansson Simon Kungsbacka 01:14:27
24 Berggren Erik Stockholm 01:14:27
25 Thorold Jens FM Amf 1 01:14:29
26 Karlström Edvin Rehns BK 01:14:31
27 Lindman Jona KA 2 IF 01:14:44
28 Lindskogen Oscar Fredrikshofs FIF 01:15:10
29 Tarenne Adrien Frankrike 01:15:19
30 Stadigs Jesper Akersberga Spring 01:15:26
31 Yamamoto Akiyuki Japan 01:15:27
32 Du Pasquier Arnaud Schweiz 01:15:39
33 Munkhammar Markus Ludvika 01:15:40
34 Ravenna Vernersson Niklas Stockholm 01:15:42
35 Magnusson Andreas FM P 4 01:15:47
36 Groundstroem Filip Bromma 01:16:01
37 Lämsä Joonas Ramboll Sweden/VaistoKo... 01:16:06
38 Oskarsson Kim Enhörna IF 01:16:07
39 Gustafsson Patrik Solna 01:16:11
40 Pell Rickard Hässelby SK 01:16:11
41 Jannborg Henrik Västeras 01:16:13
42 Karlsson Tommy Ulrika IK 01:16:28
43 Hidalgo Migueles Jairo Club Atletismo Amigos del ... 01:16:30
44 Pettersson Oscar XC STHLM 01:16:41
45 Krochak Paul Stockholm 01:16:46
46 Hallbäck Marcus YO Running Club 01:16:46
47 Lausen Robin Team Kroppsteknik 01:16:50
48 Tengstrand Erik IK NocOut.se 01:17:13
49 S0rum Kjetil Norge 01:17:25
50 Martin Garcia Miguel Angel Spanien 01:17:33
51 Carlsson Olav Norge 01:17:34
52 Thelin Marten IK Akele 01:17:37
53 Henriksson Arvid FM K 3 01:17:38
54 Mazurov Oleg Tyskland 01:17:42
55 Spratt Joel FK Studenterna 01:17:46
56 Seger Mikael FM P 7 01:17:46
57 Karlsson Mattias Stockholm LDK 01:17:50
58 Arnström Erik Bohuslän Endurance Sport. 01:17:51
59 Larsson Albin Stockholm 01:17:54
60 Jansson Axel Advokatfirman Vinge 01:17:54
61 Hellner Anders Stockholm 01:17:58
62 Ainouz Filip Fredrikshofs FIF 01:17:59
63 Jeirud William Stockholm 01:18:06
64 Karlsson Wilhelm The Running Burritobrothers 01:18:10
65 Ljungquist Lars TSM Running 01:18:14
66 Alkert Claes FM MR N 01:18:17
67 Martensson August Brandkonsulten AB 01:18:18
68 de Pedro Domingo Hector Hässelby SK 01:18:21
69 Nabb Michael Akersberga Triathlonförening 01:18:25
70 Kronk Ryan USA 01:18:26
71 Pineda Daniel Soanien 01:18:27
72 Hagberg Markus Terrible Tuesdays AC 01:18:27
73 Tiberti Tito Fiorenzo Italien 01:18:31
74 Bell Marcus Järfälla 01:18:32
75 Byström Victor HögbyIF 01:18:33
76 Eneroth Leo Pansarknektarna 01:18:40
77 Khrystianovych Yurii Sapik-Team 01:18:50
78 Serrander Niklas BNBRC 01:19:01
79 Tisell Eric Hässelby SK 01:19:04
80 Fournier Paul Uglow-Joint Dynamics 01:19:07
81 Brunnstedt Kalle Life is a party 01:19:12
82 Mannberg Andreas Malungs IF 01:19:13
83 Sanz Victor Spanien 01:19:14
84 Arnsäter Per Trangsvikens IF 01:19:16
85 Sundin Jonas Stockholm 01:19:16
86 Hunnes Daniel Göteborg 01:19:25
87 Hassan Suldan Samsung - The Power of ... 01:19:28
88 Lönnqvist Axel Hässelby SK 01:19:28
89 Berg Engelbrekt Stockholm 01:19:28
90 Isomettä Christian Oskarshamn RC 01:19:31
91 Hassel Marcus Bromma IF 01:19:36
92 Hermansson Jens Edsbyn 01:19:37
93 Alzen Peter Solna 01:19:39
94 Söderberg Samuel Jonte30 01:19:50
95 Nybäck Fredrik Sparvägens FK 01:19:51
96 Stenberg Patrik Stockholm 01:19:54
97 Lindman Lukas Karlskrona SOK 01:19:56
98 Hagelin Peter Viggo&Adele Running 01:20:00
99 Ajanovski Kokan Makedonien 01:20:00
100 Janzon Emanuel IF Mantra Sport 01:20:02

Resultat Kvinnor

PosNameClubTime
1 Lindholm Hanna HögbyIF 01:14:26
2 Bengtsson Linn Sparvägens FK 01:15:40
3 Andersson Charlotte IFK Umea 01:16:49
4 Arvered Charlotte STC 01:19:08
5 Todorovska Elias Emilia FK Studenterna 01:19:48
6 Olsson Julia Oskarshamn 01:20:07
7 Falk Beata Falun 01:20:07
8 Hedbys Jonna FM MHS H 01:21:44
9 Medin Emelie Stockholm 01:21:58
10 Jernberg Louise FM F 16 01:21:59
11 Axelsson Rebecca Keep Up RC 01:23:03
12 Ulbrich Yasmin Tyskland 01:23:32
13 Rutström Jenny Öbacka LK 01:23:43
14 Berg Astrid Stockholm 01:24:11
15 Thorold Hanna Lidköpings VSK 01:25:15
16 Norgren Sofia ASICS FrontRunner 01:25:18
17 Rigdal Marie-Louise Urban Tribes 01:25:50
18 Lundberg Sandra Bromma 01:26:00
19 Törnqvist Hanna Akersberga Triathlonförening 01:26:34
20 Sjögren Susanna Falun 01:26:45
21 Höckenström Sophie FK Studenterna 01:26:56
22 Walheim Emelie OK Kare 01:27:26
23 Mandelberg Lin Roma IF 01:27:39
24 Rasmusson Julia Norrtälje 01:27:43
25 Brink Carin FK Studenterna 01:27:45
26 Almen Lagerwall Ida FK Studenterna 01:28:00
27 Rendes-Sebok Klaudia Ungern 01:28:04
28 Bergman Emma Alnö 01:28:21
29 Pemmer Lisa Tyskland 01:28:30
30 Hovland Nina Norge 01:28:35
31 von Schewelov Wallen Ella BNBRC 01:28:47
32 Olander Frida IK Stern 01:29:01
33 Wilson Megan Skarpnäck 01:29:09
34 di Tillo Paola Italien 01:29:24
35 Wigren Malin Locum IF 01:29:33
36 Jakobsson Larsson Helena Göteborg 01:29:37
37 Holstad Emma Lidingö 01:30:00
38 Skinner Elinor Storbritannien 01:30:09
39 Lauren Mikaela Stockholm 01:30:10
40 Bohlander Nina 3City Triathlon 01:30:18
41 Luks Renee Eskilstuna 01:30:30
42 Muhrbeck Sofia Täby 01:30:40
43 Norebring Julia Stockholm 01:30:41
44 Dawrin Emilie Värmdö 01:30:41
45 Ericson Hallen Fanny Stockholm 01:30:46
46 Saarela Helena IF Mantra Sport 01:30:53
47 Hultenberger Hilda Bromma 01:31:02
48 Rask Johanna Apladalens LK 01:31:14
49 Israelsson Hanna Solna 01:31:20
50 Ogden Mathilda Upsala IF 01:31:25
51 Andre Caroline Stockholm 01:31:36
52 Örtengren Madelaine FK Studenterna 01:31:36
53 Pasarin Mon Karina Spanien 01:31:40
54 Kärra Karolin Apladalens LK 01:31:42
55 Graf Caroline Stockholm 01:31:44
56 Eriksson Catharina Huddinge AIS 01:32:15
57 Zide Marie Bromma 01:32:22
58 Seebacher Anna Österrike 01:32:29
59 Äsing Frida Sundsvall Runners 01:32:32
60 Gelsberga Sokolova Madara Riga 01:32:57
61 Wiklund Kristine Mälarhöjdens IK 01:32:57
62 Eriksson Carola LK Roslagen 01:33:01
63 Zacharias Lisa Tyskland 01:33:03
64 Ahlin Marielle Enköpings AIF 01:33:07
65 Hagenius Jessica Runacademy IF 01:33:16
66 Widing Katarina Stockholm 01:33:22
67 Kurra Hannele Lidingö 01:33:30
68 Oja Hanna Vällingby 01:33:32
69 Korhonen Hanna Runacademy IF 01:33:43
70 Wilson Elin Saltsjö-Boo 01:33:44
71 Wehrens Caroline Belgien 01:33:44
72 Viklund Lena Högbo GIF 01:33:52
73 Venesmaa Julia Stockholm 01:33:53
74 Vankovich Anastasiya Belarus 01:33:57
75 Sadik Diane FK Studenterna 01:34:08
76 Abrahamsson Lisa Team Gröndal 01:34:11
77 Stener Josefine Bromma 01:34:17
78 Kefala Konstantina Grekland 01:34:21
79 Widell Genborg Jennifer Gävle 01:34:23
80 Alplund Emy Zurich, Schweiz 01:34:25
81 Pühringer Charlotta Stockholm 01:34:31
82 Ullberg Anna Go Running, Skarpäng 01:34:32
83 Nordstrand Sara Östersund 01:34:37
84 Frank Maria IF Linnea 01:34:37
85 Lindevall Sofie London, Storbritannien 01:34:37
86 Hurkmans Jennie Team Satan 01:34:51
87 Uusitalo Emmy Hägersten 01:34:55
88 Carlsson Therese LK Roslagen 01:35:11
89 Ahlberg Camilla Boras LK 01:35:15
90 Jerrewing Strömberg Linda Enskededalen 01:35:27
91 Tarberg Daniella Solleftea 01:35:28
92 Werkelin Vanessa Stockholm 01:35:47
93 Thornberg Emma Stockholm 01:35:49
94 Moström Eva Sundbyberg 01:35:53
95 Eklöf Sofia Stockholm 01:35:57
96 Strzelec Emilia Irland 01:36:14
97 Jönsson Frida Lidingö 01:36:16
98 Löf Hagström Emma Sparvägens FK 01:36:17
99 Ekberg Johanna Svensk Fastighetsförmedli... 01:36:17
100 Carlsson Mari Rengsjö 01:36:35

Resultat Stockholm Halvmarathon 2021

Resultat Män: Top 100

PosNameClubTime
1 Walleräng Olle Sparvägens FK 01:06:06
2 Kiflay Yohannes Hässelby SK 01:09:43
3 Honig Tom Keep Up RC 01:11:05
4 Hatefnejad Tony Hälle IF 01:11:46
5 Jennings Patrik Stockholm 01:11:49
6 Billström Fredrik FK Studenterna 01:12:06
7 Kronborg Joel Hässelby SK 01:12:09
8 Henningsson Niklas Sundbybergs IK 01:12:22
9 Olsson Dennis Sparvägens FK 01:12:27
10 Lindskog Alexander Hemlingby LK 01:12:27
11 Normelli Karl Bonanza Running Club 01:12:34
12 Bjernhagen Hannes Fredrikshofs FIF 01:12:39
13 Spetz Nils Sparvägens FK 01:12:46
14 Seweling Philip Fredrikshofs FIF 01:13:41
15 Söderberg Alexander Sparvägens FK 01:13:46
16 Olsson Robert Finskogarnas SK 01:13:46
17 Milesson Gustav Stockholm 01:13:49
18 Norman Niklas Hudiksvall 01:14:19
19 Theander Claes HiQ Sports Club 01:14:20
20 Grip Oskar Fredrikshofs FIF 01:14:23
21 Frisk Joakim Västeras FK 01:14:30
22 Pickelner Thomas Asics Frontrunner 01:15:24
23 Brattander Henrik Huddinge AIS 01:15:28
24 Özdemir Direnc Cinqore AB 01:15:47
25 Ahlund Niklas Uppsala 01:15:55
26 Elinder Daniel Fredrikshofs FIF 01:16:13
27 Tisell Eric Hässelby SK 01:16:24
28 Karlsson Timmy FK Studenterna 01:16:29
29 Young Stuart Athletic Club Saltlake 01:16:31
30 Argärds Mattias IFK Mora 01:16:56
31 Lee-Ohlsson Fredrick FK Studenterna 01:17:15
32 Billinger Simon Bagarmossen 01:17:19
33 Alvaeus Jonatan Upsala IF 01:17:19
34 Setthagen Hugo Sparvägens FK 01:17:27
35 Smedberg Christian Nacka Värmdö Skidklubb 01:17:39
36 Frandsen Jacob Credo Endurance 01:17:59
37 Svedin Johan Milslukarna XC 01:18:12
38 Gustavsson Oscar Vallentuna-Össeby OL 01:18:22
39 Gabie Paul CAN 01:18:24
40 Wärn Björn Terrible Tuesdays 01:18:37
41 Johansson Erik Katrineholms SK 01:18:38
42 Lundberg Mikael FK Studenterna 01:18:54
43 Smed Markus Fredrikshofs FIF 01:18:56
44 Hedman Anders Resultat AB 01:18:57
45 Johansson Robin Strängnäs Löparklubb 01:19:09
46 Svederman Joakim Stockholm 01:19:09
47 Karlsson Holmer Simon IFK Mora OK 01:19:15
48 Pechhacker Thomas Stockholm 01:19:15
49 Nabb Michael Akersberga Triathlonförening 01:19:18
50 Hällberg Stefan IFK Lidingö 01:19:31
51 Borgström Robin Beyond Running Crew 01:19:32
52 Eriksson Mikael Team AnyPace Sweden 01:19:34
53 Äkesson Andreas Saltsjöbadens IF 01:19:41
54 Jonsson Mattias Durgo AB 01:19:42
55 Stunz Johan LK Gränslöst 01:19:45
56 Hellner Anders Stockholm 01:19:48
57 Gustafsson Tobias Täby IS/Team Hybris 01:19:48
58 Ahde Carl-Johan Fredrikshofs FIF 01:20:05
59 Aldheimer Thomas Fredrikshofs FIF 01:20:08
60 Karlsson Mattias Stockholm LDK 01:20:16
61 Arvered Pär Arvered RC 01:20:42
62 Ray David Stockholm 01:20:48
63 Bäckström Joakim IFK Umea 01:21:08
64 Källmen Nicklas LK Gränslöst 01:21:08
65 Frisk Jesper XC STHLM Ski Club 01:21:17
66 Regnström Jens Umara SC 01:21:23
67 Andersen Michael Ramboll Running Society 01:21:27
68 Silfver Stefan TSM Running 01:21:28
69 Bouvin Erik Spring Snyggt Academy 01:21:30
70 Maher Mustafa Offerdal SK 01:21:31
71 Bonnier Niklas Lidingö 01:21:33
72 Kristiansen Sondre NOR 01:21:35
73 Näslund Matti Älvsjö 01:21:39
74 Malk Johan Tynningö 01:21:39
75 Biranvand Yavar Västeras LK 01:21:42
76 Rosberg Oscar Stockholm 01:21:47
77 Nygren Karl Solna 01:21:49
78 Raehl Jason USA 01:21:54
79 Emilsson Thomas Terrible Tuesdays Triathlon... 01:21:54
80 Buskas Pontus Katrineholms SK 01:21:55
81 Malmhester Petter Enskede 01:21:56
82 Sandberg Marcus Enskede 01:22:06
83 Gustafsson Patrik Solna 01:22:07
84 Ljunggren Jens Stavsnäs 01:22:07
85 Selin Markus Aktiv ASKO 01:22:09
86 Isaksson Vivungi Robin Bromma 01:22:11
87 Bonnevier Hakan AIK 01:22:18
88 Ählenius Martin Västeras LK 01:22:19
89 Lundberg Edvard Fredrikshofs FIF 01:22:22
90 Olsson Fabian Bromma 01:22:26
91 Curien Antoine Skärholmen 01:22:30
92 Hansson Torbjörn Springtime Sports Club 01:22:32
93 Gustafsson Pontus Pite Runners LDK 01:22:33
94 Palm Mattias IF Linnea 01:22:39
95 Mylfalk Niklas FK Studenterna 01:22:40
96 Hagelin Peter Viggo&Adele Running 01:22:44
97 Hermansson Andre Stockholm 01:22:58
98 Fredman Klockar Joel Stockholm 01:23:05
99 Viking Björn Katrineholms SK 01:23:11
100 Forswall Jakob Huddinge 01:23:11

Resultat Kvinnor: Top 100

PosNameClubTime
1 Trane Sara Fredrikshofs FIF 01:20:13
2 Gibrand Malin FK Studenterna 01:20:32
3 Skoog Malin IFK Umea 01:21:39
4 Rutström Jenny Öbacka LK 01:21:56
5 Francke Maria Enebyberg 01:25:46
6 Brink Carin FK Studenterna 01:26:31
7 Berg Astrid Stockholm 01:26:32
8 Gustafsson Moa FK Studenterna 01:27:27
9 Gustafson Fanny Motala AIF 01:27:34
10 Hagberg Anna Falu IK 01:28:50
11 Löf Hilda Apladalens LK 01:29:02
12 Hübinette Karin LK Roslagen 01:29:13
13 Mandelberg Lin Roma IF 01:29:34
14 Barr Kajsa Stockholm 01:29:36
15 Runfors Camilla Athletic Club Salt Lake 01:29:52
16 Agne Pernilla Stockholm 01:29:52
17 Carlsson Therese Uppsala 01:30:28
18 Larsson Maria Länsförsäkringar Stockholm 01:31:03
19 Rosendahl Anna Bromma 01:31:39
20 Jakobsson Miah IF Linnea 01:31:41
21 Schönbeck Katja IFK Växjö 01:31:49
22 Clasö Stina Stockholm 01:31:52
23 Jansson Nelly Stockholm 01:31:58
24 Almen Lagerwall Ida Saltsjöbaden 01:32:00
25 Hedman Frida Stockholm City Triathlon 01:32:09
26 Mäkäräinen Leena FIN 01:32:36
27 Lauren Mikaela Stockholm 01:32:46
28 Ramirez Agueda ESP 01:32:49
29 Ericson Hallen Fanny Hallandsgatan 01:32:56
30 Olsson Marie-Louise Finnskogarnas SK 01:33:16
31 Olofsson Sofia Täby 01:33:49
32 Scharffetter Signe Team Powerwoman Athleti... 01:34:18
33 Bondesson Clara Runacademy IF 01:34:45
34 Bohlander Nina 3city Triatlon 01:35:29
35 Eriksson Zandra Norrköping 01:35:48
36 Langenheim Patricia IF Linnea 01:35:50
37 Hultenberger Hilda Time for Ghana 01:36:10
38 Lind Jennie Hässelby SK 01:36:17
39 Andre Caroline Stockholm 01:36:21
40 Elfwing Linnea Stockholm 01:36:32
41 Raft Viktoria Dalarö SK 01:36:34
42 Synnerholm Äsa Löparnas Vänner IF 01:36:40
43 Thoren Arina Asics Frontrunner 01:36:51
44 Landgren Sigrid Östersund 01:37:15
45 Quantz Haley Solna 01:37:35
46 Waara Anna-Maria Täby 01:37:44
47 Wallin Emma Stockholm 01:37:52
48 Strandberg Moa Älta IF 01:38:05
49 Eriksson Hanna Gävle 01:38:16
50 Lindgren Teresia Norrtälje 01:38:17
51 Holstad Emma Lidingö 01:38:20
52 Wemmergärd Juni IF Linnea 01:38:28
53 Mänberg Sara IFK Björnen 01:38:33
54 Diepenbruck Sabine GER 01:38:39
55 Lanhede Birgitta Jalles TC 01:38:39
56 Lindahl Christina Kem wa Dojo 01:39:07
57 Kvarfordh Sara IF Linnea 01:39:08
58 Ingard Johanna IK Rex 01:39:10
59 Bellec Fanny Knivsta 01:39:20
60 Carlstein Sara Höga Loftet Runners 01:39:26
61 Jacobsson Karin Nacka 01:39:28
62 Eriksson Sofia Strängnäs Löparklubb 01:39:31
63 Fras Susanne Bjärred 01:39:31
64 Andersson Nicole Stockholm 01:39:42
65 Skarin Annika VH Runners 01:39:47
66 Jansson Comfort NOR 01:39:52
67 Iversen Louise Lima 01:40:08
68 Padovan Georgia Caybon 01:40:11
69 Wisen Annette Västeras 01:40:45
70 Bergstrand Karin Arsta 01:40:54
71 Bidö Sofia Stockholm 01:41:10
72 Äberg Julia Bjursas 01:41:22
73 Lans Linda Heby 01:41:23
74 Sigurdson Jannica Hägersten 01:41:30
75 Swica Joanna Sundbyberg 01:41:31
76 Svensson Hanna Tjalve IF Norrköping 01:41:43
77 Nordin Malin Solna 01:41:44
78 Wieringa Lisanne NED 01:41:46
79 Öman Catrin Roma IF 01:41:59
80 Jensen Anne IF Linnea 01:42:02
81 Karlsson Karin Örebro AIK 01:42:05
82 Jansson Äsa Skarpnäck 01:42:06
83 Stjernlöf Elin Linköpings Löparklubb 01:42:13
84 Amini Rose-Marie Uppsala LK 01:42:24
85 Tornstam Zandra Bälinge IF 01:42:25
86 Melkersson Anna Stockholm 01:42:29
87 McKay Meredith Solna 01:42:32
88 Ästrand Tina IK NocOut.se 01:42:41
89 Bonetti Katarina Västeras LK 01:42:41
90 Spillberg Erica Älta 01:42:42
91 Karman Josefine Huddinge AIS 01:42:43
92 Bergman Michaela Stockholm 01:42:47
93 Mogert Karin Malselvs venner 01:42:50
94 Jämtner Linnea Thunder Road Media AB 01:43:19
95 Woxnerud Katarina IF Mantra Sport 01:43:22
96 Tengelin Julia Stockholm 01:43:24
97 Hedman Karin Resultat AB 01:43:26
98 Näsman Anna Västeras 01:43:31
99 Liljedahl Annelie Ludvika FFI 01:43:35
100 Kveton Johanna Stockholm 01:43:43

Alla resultat och foton från Stockholm Halvmarathon

Mer löpning i Sverige:

Kommentar schreiben

Kommentare zum Artikel

Alle Kommentare und Meinungen zu diesem Beitrag

Senden

Weitere interessante Themen

 
 
 

More sports

Bestzeit-Club
Blogheim.at Logo